Unga lärare börjar sitt kreativaPå så sätt förbises ofta en så viktig del av lektionen som reflektion. I verkligheten kommer ett viktigt steg i lektionen - reflektion - ner till 2-3 uttryckssymboler, pappersstycken i olika färger, som barn ska välja i slutet av lektionen. Ofta glömmer läraren helt detta steg och frågar helt enkelt barnen om de gillade lektionen. Samtidigt, enligt nya utbildningsstandarder, är resultatet av lektionen obligatoriskt - reflektion.
Vad är det
Denna teknik ger läraren möjlighetanalysera deras aktiviteter, ta reda på "problem" -platserna i materialet som tas upp. Reflektion involverar utvecklingen av elevernas färdigheter för självutveckling, självförbättring. Fullfjädrad reflektion i engelska lektioner gör att barnet kan bygga en tydlig kedja, föra den kunskap som de fått under lektionen till en enda helhet. Dessutom lär sig barnet att jämföra sina egna prestationer med sina klasskamrats framgångar, identifiera problem, övervinna dem.
Lektionens struktur enligt den federala utbildningsstandarden
Nya utbildningsstandarder föreslårnärvaron i strukturen för varje lektion, oavsett ämne, ett sådant stadium som reflektion. Oftast hålls det i slutet av lektionen, läraren utför organisationsfunktionen och eleverna är huvudaktörerna. Reflektion - självkänsla, introspektion, förmågan att se ”in i sig själv”. För utbildningsprocessen betraktas det som en möjlighet för studenter att självständigt bedöma sina känslor, kunskaper, resultat av teoretiska och praktiska aktiviteter.
Behovet av eftertanke
Ett barn som lär sig ett visst ämnekommer att kunna förstå vikten av den kunskap som erhållits för framtida liv. Dessutom måste eleven förstå exakt vilka mål de uppnått under lektionen. Reflektion i ryska lektionen hjälper skolbarn att förverkliga sitt personliga bidrag till att lösa problemet, för att göra lärandet till en intressant process.
Tidsutgifter
Beroende på reflektionstypen utförs den i olika skeden av lektionen. Detta kan göras vid upprepning av läxor, för att konsolidera nytt material, för att kontrollera enskilda delar av ämnet.
Varianter av reflektion
Det finns flera alternativ för klassificering av reflektion, vi kommer att överväga denna fråga mer detaljerat.
- Av innehållskomponenten. Skriftlig, muntlig och symbolisk verifiering förutsätts:
a) symbolisk bedömning innebär att studenten tilldelar betyg för sina aktiviteter med hjälp av gester, tokens, kort;
b) muntlig bedömning innebär skolbarns förmåga att korrekt beskriva sina egna känslor, att presentera sina tankar i form av en sammanhängande berättelse;
c) den skriftliga versionen innebär ett kunskapstest i slutet av ett stort ämne, det innebär betydande tidskostnader. - Efter typ av aktivitet.Det finns följande typer av reflektion i lektionen: individuell, frontal, grupp, kollektiv. Detta alternativ för att bedöma de förvärvade färdigheterna används oftast av grundskolelärare. Först genomförs en kollektiv kontroll, sedan en grupp, sedan en individuell undersökning av studenter. Denna teknik med upprepad repetition gör det möjligt för eleverna att bilda en tydlig uppfattning om det fenomen som studeras eller ämnet som övervägs. Dessutom lär sig barn att arbeta "i team", en känsla av kollektivism utvecklas.
- Syfte.FSES antyder känslomässig reflektion, med hjälp av vilken läraren bedömer känslomässigheten i upplevelsen av materialet som studenterna överväger. Exempel på reflektion i lektionen kan presenteras i form av frågor: gillade (ogillade), tråkiga (intressanta), roliga (ledsna). Denna typ av test hjälper läraren att kontrollera det allmänna känslomässiga humöret i klassrummet, att reagera i rätt tid på barnens humör. Om barnen inte är så intresserade kan läraren korrigera lektionsmaterialet, erbjuda ett frågesport, ett spel, en ovanlig tävling. Känslor som tristess uppstår främst genom att inte förstå det material läraren förklarar.
När och hur reflektion
Reflektioner över emotionalitet och humör inkluderari alla lektioner i grundskolan. Det är särskilt relevant för första klassare. Sådana elever anpassar sig bara till skolan, så det är viktigt att inte "avskräcka" sin önskan att lära sig. Här är exempel på reflektion i lektionen i klass 1. Barn får kort med skyltar, uttryckssymboler. På lärarens fråga lyfter de upp ett signalkort som visar deras känslomässiga attityd. Du kan genomföra en sådan undersökning omedelbart efter det nya materialet, efter att ha samlat kunskapen som erhållits etc.
Sådana typer av reflektion i lektionen hjälper läraren att skapa fullfjädrad kontakt med barn.
Läraren kan spela musik genom att välja en melodi,lämplig för lektionens ämne. Du kan anpassa barnen till uppfattningen av materialet med verser, ett utdrag ur ett klassiskt verk. Reflektion i slutet av FSES-lektionen innebär att man ställer tydliga frågor: ”Vad lärde du dig under lektionen? Hur studerade du i lektionen? Är du nöjd med hur lektionen gick? " Tack vare sådana frågor lär sig barn att bedöma sitt emotionella humör, att kontrollera känslor. Detta tillvägagångssätt hjälper yngre elever att hitta argument för att försvara deras synvinkel, utgör färdigheten i att tala offentligt.
Reflektion av pedagogiska aktiviteter
Detta alternativ är lämpligt för testninggöra läxor, skydda kreativa projekt och samtidigt konsolidera ny kunskap. I sådana aktiviteter analyserar killarna sin egen aktivitet, identifierar problem, letar efter sätt att lösa de tilldelade uppgifterna.
alternativ
Vi kommer att ge exempel på reflektion i lektionen i inledningenskola. Du kan utveckla en framgångsstege för killarna. Barnet presenteras i form av en man som går uppför trappan. Ju mer en student slutför uppgifter, desto högre blir han. Barn analyserar sina framsteg, jämför sina egna prestationer med resultaten från sina klasskamrater och sund konkurrens uppstår.
"Bilar".Varje uppgift som barnet måste slutföra erbjuds i form av en trailer. Om reflektion utförs i kunskapsteststadiet kan du göra 2-3 trailers. Om barnet svarar på frågan från läraren korrekt visas en "passagerare" i vagnen. Innan det nya året kan du "dekorera trädet" med nyårsleksaker och slutföra den vanliga traditionella lektionen. Reflektion är lätt för matematik, till exempel kan du diversifiera kunskapstestet med ovanliga tecken och siffror så att barn blir mer intressanta i klassen. Framgångsträdet kan också betraktas som en bedömning av kunskapsnivån för barn. Stammen är gjord densamma för varje elev, men bladen kommer att ha en annan färg. Om barnet svarar rätt på lärarens frågor får han gröna blad för sitt träd. Med ett stort antal fel kommer bladen att vara röda och vid felaktigheter överlämnar läraren gula löv. I slutet av lektionen kommer varje elev att ha sitt eget träd, det är lätt att avgöra utifrån bladenas färg hur bra barnet har behärskat materialet i fråga. Ett sådant ovanligt flödesschema för lektionen är en signal för läraren.
Metod för genomförande
Om klassen har en modern interaktiv whiteboard kan du visa en bild med fraser på den
- I lektionen lärde jag mig ....
- Det var svårt för mig ...
- Jag kunde lära mig ...
- Det verkade för mig ovanligt ...
- Jag ville veta ...
Enligt de nya federala standarderna innebär den teknologiska kartan över en lektion i grundskolan en indikation på vilken typ av reflektion, tiden för dess uppförande.
Det finns många krav på en modern lektion i lägre betyg. Bland dem är bevarandet av elevernas mentala och fysiska hälsa.
För att uppfylla kraven i Federal State Educational Standard är det viktigt att inte tillåta detöverbelastning av barn, deras intellektuella utmattning. För närvarande genomförs reflektion för genomförandet av olika mål: inverkan på den emotionella sfären, mental aktivitet. Nya statliga standarder är inriktade på universella färdigheter, inklusive reflekterande färdigheter. Barn måste behärska de nyckelkompetenser som ligger till grund för förmågan att förvärva kunskap. Inklusionen av yngre studenter i aktiv kognitiv aktivitet uppnås genom reflektion.
Fallstudier
Översatt från latin betyder detta ord "överklagandetillbaka ". Barnens utveckling beror direkt på lärarens förmåga att påverka deras avdelningar. Med tanke på specifika exempel på reflektion i lektionen kan man nämna färgtekniker. Till exempel med hjälp av "älvblomman" kommer läraren att kunna förstå barnens stämning för lektionen. Beroende på vilken färg kronbladet kommer att väljas av barnet kan du bestämma hans önskan att arbeta i lektionen. När barnen har valt enskilda kronblad, komponerar läraren en vanlig blomma.
Att bedöma graden av tillfredsställelse med lektionenelever kan läraren använda tekniken "färgminiatyr". Barn väljer pennor i färgen som matchar deras tillstånd efter lektionen. Alla ritar ett visst objekt i den allmänna bilden: gräs, sol, blommor. Som ett resultat erhålls en allmän bild som visar för läraren stämningen hos sina elever efter att ha lärt sig nytt material. Sådana tester kan genomföras under en fjärdedel, sedan med Max Luther färgteknik för att få en uppfattning om barnens emotionella tillstånd.
Ett intressant trick erbjuds av psykologer förgenomföra reflektion i klass 1-2. Mottagningen heter "The Sun". Läraren ber barnen fylla i meningen: "Mitt humör idag är som ..." och erbjuder svaren: solen, ett moln med regn, ett moln, åska och blixtnedslag. För tydlighetens skull är solens mitt fäst vid brädet och barnen får moln, moln, strålar från läraren. De barn som gillade sitt arbete i lektionen fäster gula strålar i mitten av solen, och de som är missnöjda med sig själva i lektionen täcker strålarna med moln. I slutet av lektionen sammanfattar läraren med hänsyn till den mottagna "soliga" bilden.
Det finns också ett så ovanligt sätt att kontrollerakänslomässigt humör hos juniorskolbarn, som "Smileys". Killarna får broschyrer med "smiley men". Sådana människor har inga känslor, de måste dras av skolbarnen själva. Förutom känslor kan du lägga till en väska, en bukett blommor, ballonger till de små männen, det vill säga visa din fantasi.
Reflektion av aktivitet främjar optimeringutbildningsprocess. Med hjälp får skolelever lära sig att förstå alternativen för att arbeta med utbildningsmaterial. De är involverade i utbildningsprocessen, ökar dess effektivitet och effektivitet. Denna reflektion gör det möjligt för läraren att utvärdera varje barns arbete i olika skeden av lektionen. Genom att tillämpa den reflexiva ”trafikljus” -tekniken, som innebär användning av kort i tre färger: rött, gult, grönt, får läraren ”feedback”, analyserar barnens uppfattning av komplext utbildningsmaterial.
Mottagning "bukett" hjälper till att utvecklas och reflekteras,och kommunikativa inlärningsaktiviteter för yngre studenter. Varje barn får färgglada blommor från läraren. Läraren föreslår att du ger den blå blomman till barnet som var mest artigt i lektionen. Den gröna blomman är avsedd för den mest lugna, flitiga klasskamraten. Den lila blomman ska ges till det mest ödmjuka barnet. Sedan sammanfattar läraren resultaten och uppmanar barnen att visa sina buketter.
Värdet av reflektion över innehållet i utbildningsmaterialet
Genomförande av reflektion i slutet av lektionen blevett bekant fenomen. Med sin hjälp analyserar läraren barnens emotionella tillstånd, kontrollerar graden av assimilering av ny kunskap. Tekniker för dirigering kan varieras. Bland de vanliga alternativen utmärker vi den "oavslutade meningen". Början på en sådan mening kan vara annorlunda:
- Idag fick jag reda på ...
- Jag gillar det…
- Jag skulle vilja höra igen ...
- Jag gjorde det idag ...
- Nu vet jag definitivt hur ...
- Jag skulle vilja berätta för andra om ...
Det finns också en så vanlig teknik somSinkwine. Det låter dig förstå barns inställning till det problem som övervägs under lektionen, för att kombinera ny kunskap med de färdigheter som redan har bildats hos skolbarn. Vad är Sinkwine? Detta är en vers med fem rader.
Den första raden består av 1-2 grundord som definierar innehållet i synkvin.
Den andra raden föreslår adjektiv som kännetecknar begreppet i fråga.
Den tredje raden ska bestå av 2-3 verb som indikerar åtgärder i ämnet.
Den fjärde raden är en kort mening som är direkt relaterad till materialet som studeras.
Den femte raden bör innehålla en synonym för huvudnamnet.
Låt oss ge ett exempel på synkvin om ämnet "Poesjkins poems".
- Titeln är "Poems of Pushkin".
- Adjektiv: fantastiskt, lysande.
- Verb: älskar, tänker, drömmer.
- Kärnan i lektionens ämne: väcka goda känslor.
- Synonym: geni.
slutsats
Utan ett sådant stadium som reflektion är det omöjligtkomma överens i moderna allmänna skolor. Federal statliga standarder anger tydligt möjligheten för läraren att välja alternativet för att genomföra reflektion, men betonar skyldigheten att uppfylla den vid varje lektion. Barn som under denna form av utbildning lär sig att analysera sina färdigheter, utvärdera färdigheter kommer inte att uppleva problem med att kommunicera med kamrater, vuxna. Det är bildandet av adekvat självkänsla som är huvuduppgiften att genomföra alla typer av reflektion i grundskolan.