/ / Argentínsky tenista Juan Martin del Potro: životopis, športová kariéra a osobný život

Argentínsky tenisový hráč Juan Martin del Potro: životopis, športová kariéra a osobný život

Juan Martin del Potro je slávny argentínsky tenista, dvojnásobný olympijský medailista a víťaz mnohých medzinárodných súťaží vrátane grandslamového turnaja.

Biografické údaje

juan martin del potro

Juan Martin del Potro sa narodil vSeptembra 1988 v argentínskom meste Tandil. Jeho otec bol svojho času poloprofesionálny hráč rugby. Preto bola chlapcovi od raného detstva vštepovaná láska k športu. Juan sa prvýkrát dostal pred súd v siedmich rokoch. A odvtedy raketu prakticky nikdy nepustil.

Prvé kroky v profesionálnom športe

V roku 2002 prvýkrát Juan Martin del Potrovyhral juniorský turnaj a o tri roky neskôr sa stal najlepším v troch súťažiach série ITF Futures. V tom istom roku 2005 sa v Montevideu (Uruguaj) stal triumfom turnaja série ATP Challenger.

Osemnásťročný Argentínčan sa čoskoro dostane do prvej stovky najlepších tenistov sveta, čo mu umožňuje zúčastniť sa najprestížnejších medzinárodných súťaží.

Profesionálna kariéra

Juan Martin del Potro debutoval na turnajoch dosponzorstvo ATP bolo jednoducho ohromujúce. Na tvrdom povrchu Adelaide sa nováčik okamžite prebojoval do semifinále. Zúčastnil sa aj na Australian Open, kde sa mu podarilo preniknúť do druhého kola.

Mladý argentínsky profesionálny tenista v júni debutoval na wimbledonských kurtoch, kde v druhom kole podľahol prvej rakete sveta - Švajčiarovi Rogerovi Federerovi.

Najúspešnejším pre del Potro bol OpenMajstrovstvá USA, na ktorých sa dostal do tretieho súťažného kola. Vďaka úspešným výkonom skončil Argentínčan v roku 2007 na 44. mieste svetového rebríčka.

hodnotenie jan martin del potro

V nasledujúcej sezóne Juan neustále zlepšoval svoje výkony. Napriek prehre v druhom kole vo Francúzsku a Wimbledone sa stáva víťazom turnaja ATP v Stuttgarte a potom v Kitzbuheli.

Zmena antukových kurtov na tvrdé kurty, argentínskapokračoval pre seba vo víťaznej sérii. Juan vyhral dva turnaje za sebou, vo svetovom rebríčku sa posunul až na 17. miesto. Na US Open sa dostal do fázy štvrťfinále, kde podľahol štyrom setom s Andym Murrayom.

Okrem individuálnych výkonov si Argentínčan zahral za svoj národný tím aj vo víťaznom semifinále Davisovho pohára proti ruskému tímu.

Nie je prekvapením, že Juan Martin del Potro si našiel miesto v zoznamoch účastníkov každoročného Finálového turnaja, ktorých hodnotenie mu umožnilo zaradiť sa medzi desať najlepších tenistov planéty.

Mnoho odborníkov považuje rok 2009 za najlepší rok v celkukariéra argentínskeho športovca. Po víťazstve na turnaji v Aucklande a účasti vo štvrťfinále Australian Open del del Potro stúpa na 5. miesto v poradí.

V tom istom roku sa Juan dostal do semifinále turnaja.Grandslam vo Francúzsku, kde je v piatich setoch nižší ako Roger Federer. Del Potro v auguste opäť vyhráva vo Washingtone, a tak išiel v pohode na US Open. Práve tu Argentínčan po víťazstve v semifinále Rafaela Nadala a finále vo finále Rogera Federera najskôr triumfoval na grandslamovom turnaji.

Budúcu sezónu nemožno označiť za úspešnú pre delČrevá. Po zranení zápästia na začiatku roka sa Argentínčan mohol zúčastniť iba troch súťaží, čím si výrazne oslabil pozíciu vo svetovom rebríčku.

Argentínsky profesionálny tenista

O rok neskôr sa argentínsky športovec vrátil doelita svetového tenisu. Vyhral turnaje v Delray Beach (USA), Oeiras (Portugalsko), Viedni (Rakúsko) a Bazileji (Švajčiarsko) a stal sa tiež bronzovým medailistom z londýnskej olympiády. Na záverečnom turnaji sa Argentínčan dostal do semifinále.

V nasledujúcich troch rokoch del Potro vyhral päť prestížnych turnajov ATP a v roku 2013 zopakoval svoj rekord a stal sa piatou raketou na svete.

Po ročnej odmlke sa Argentínčan opäť ujalúčasť na olympijských hrách v Sydney, kde získal striebornú medailu, vo finále podľahol Britovi Andymu Murrayovi. O dva mesiace neskôr Juan vyhral turnaj v Štokholme. Del Potrovým posledným úspechom bolo dosiahnutie semifinále US Open v roku 2017, kde podľahol víťazovi turnaja a svetovej jednotke Rafaelovi Nadalovi.

Život mimo súdu

juan martin del potro osobný život

Osobný život Juana Martina del Potra je vždyvyvolali veľký záujem novinárov a fanúšikov. Bol pripísaný za zásluhy s mnohými športovcami a modelkami, vrátane Stephanie Demner, Johanna Villafagnier a Karina Jelinek.

Napriek dosiahnutým úspechom je argentínsky tenista veľmi citlivý na svoju rodinu, často im venuje víťazstvá a tituly.