EURO 1960: výsledky

Myšlienka usporiadať turnaj medzi európskymi tímamisa objavil v roku 1927. V tom čase to nevyšlo. Po 30 rokoch sa UEFA vrátila k tejto myšlienke a vytvorila Majstrovstvá Európy, alebo Henri Delaunay Cup. Prvý remíza sa uskutočnila v roku 1960. Poslednú časť zaujalo Francúzsko.

1960 EUR

predpisy

Nie všetky európske tímy túto myšlienku podporiliEURO 1960. 13 z 30 krajín sa odmietlo zúčastniť turnaja. Medzi nimi možno uviesť Taliansko, Anglicko, Nemecko, Belgicko a Švédsko. Futbalové federácie verili, že remíza pohára zabráni hráčom zotaviť sa po sezóne.

Другие 17 стран, входящих в УЕФА, участвовали в Nakreslite 1/8 a 1/4 finále. Prešla začiatkom júna 1958. 14 tímov, vrátane ZSSR, začalo hrať v 1/8. Írsko a Československo usporiadali klasifikačný súboj.

Vo finále 1/8 a 1/4 sa konali dva zápasy: doma aj mimo neho. Semifinále a finále EURO 1960 sa konali vo Francúzsku, keďže Henri Delon bol predsedom Francúzskej futbalovej federácie.

štart

Počas EURO 1960 neexistovali žiadne prísne pravidláregulovaný kalendár - vedúci národných tímov sa dohodli na mieste a čase sami. Kvalifikačné zápasy, ktoré by sa mali teoreticky konať ako prvé, sa konali až 5. apríla a 10. mája 1959. Írsko vyhralo prvý domáci zápas 2-0. Spiatočná hra sa konala v Bratislave, Češi dokázali streliť štyri nezodpovedané góly a pokračovali ďalej.

futbal v eurách 1960

Debutová hra EURO 1960 sa konala 28. septembra 1958. Stretnutie ZSSR a Maďarska bolo prvým v histórii európskeho pohára. Zápas sa uskutočnil na štadióne Lužniki.

1/8 finále

Začal sa futbal EURO-1960 Rusko (tím ZSSR)z domáceho zápasu proti Maďarom. Do duelu prišlo 100 000 fanúšikov. Prvý gól zápasu (a história Majstrovstiev Európy) strelil v 4. minúte sovietsky futbalista Anatolij Iljin. Vo futbale EURO 1960 sa ZSSR stal prvým vo všetkom. Vyacheslav Metreveli skoro zvýšil náskok a Valentin Ivanov strelil gól. Maďari v 84. minúte dokázali odpovedať iba jedným loptičkom.

Spiatočný zápas bol o rok neskôr - 27. septembra 1959. Znova sa šťastie postavilo na stranu sovietskeho tímu. Po minimálnom porazení Maďarov sa ZSSR dostal do štvrťfinále.

V druhom páre sa stretli Francúzi a Gréci. Prvý zápas sa konal vo Francúzsku. Dokončená hra „Park de Prens“ videla osem gólov, pričom sedem z nich strelilo hostiteľov. Druhá etapa skončila so skóre: 1: 1.

Prvý zápas medzi Rumunskom a Tureckom sa uskutočnil v roku 2007Bukurešť. Rumuni boli silnejší a zaznamenali tri nezodpovedané ciele. 26. apríla 1959 sa v Istanbule uskutočnilo stretnutie o návrate. Turecko vyhralo 2-0, ale to nestačilo. Rumunský tím išiel do štvrťfinále.

Prvý pár v Nórsku sa konal v Osle. S minimálnym skóre sa Rakúšanom podarilo poraziť. Druhé stretnutie sa konalo vo Viedni a skončilo sa skóre 5: 2 v prospech Rakúska.

Juhoslávia a Bulharsko sa zišli na 1/8 finále futbalového šampionátu EURO 1960. Obľúbené v páre bolo zrejmé. Prvý zápas vyhral juhoslovanský národný tím so skóre: 2: 0. Druhý skončil remízou (1: 1).

Zaujímavý pár na EURO 1960 bolVýchodné Nemecko-Portugalsko. Prvý zápas sa konal v Berlíne, kde hostitelia prehrali (2: 2). Na hosťujúcom stretnutí v Portugalsku Nemci skórovali dvakrát, ale víťazstvo zostalo s majiteľmi (3: 2).

Výsledok dvojice Španielsko - Poľsko bol celkom zrejmý. Španieli zvíťazili (4: 2). Domy zvíťazili 3-0 a odišli do štvrťfinále.

V záverečnom páre si Dánsko zahralo s víťazom kvalifikačného kola - Československo. V Kodani nebolo možné identifikovať víťaza (2: 2). Doma Češi porazili Dánov veľkým spôsobom (5: 1).

1/4 finále

Najočakávanejším zápasom bolo ZSSR-Španielsko.Bolo ťažké predvídať víťaza vopred. Fanúšikovia však neboli odhodlaní vidieť vzrušujúce konfrontácie. Dôvodom boli politické vzťahy oboch krajín, ktoré boli v týchto rokoch napäté. Španielsko odmietlo navštíviť ZSSR a ponúklo usporiadanie zápasov na neutrálnom území. UEFA odmietla, potrestala národný tím a nariadila diskvalifikáciu. ZSSR sa tak dostal do semifinále EURO 1960.

futbalové Rusko 1960 euro

Francúzsko vo dvojici išlo do Rakúska. Francúzi vyhrali oba zápasy. Prvý skončil so skóre 5: 2, druhý 2: 4.

Portugalsko bolo proti Juhoslávii. Portugalci sotva vyhrali prvý zápas so skóre: 2: 1. Druhé stretnutie, ktoré sa konalo v Belehrade, sa skončilo porážkou Portugalska (5: 1).

Posledný pár sa stretol s Rumunskom a Československom. Češi v kategórii favoritov s istotou vyhrali dva zápasy - (0: 2) a (3: 0).

semifinále

Koncom mája 1960 sa uskutočnilo losovanie pre semifinále. Československo išlo proti odporcom ZSSR. Francúzsko si zahralo s Juhosláviou.

Zápas za účasti sovietskeho mužstva sa konal v aréne"Velodrome". Domáci futbalisti bez väčšieho úsilia porazili Čechov. Prvý gól strelil Ivanov, v druhom polčase zdvojnásobil výsledok a Victor Monday ukončil zápas.

1960 EUR

V druhom zápase sa Francúzsko považovalo za favorita,napriek absencii niekoľkých kľúčových hráčov. Juhoslávci viedli 1-0, ale okamžite zmeškali. Francúzi zvíťazili v hre a do 53. minúty viedli 1: 4. V 55. minúte hostia skórovali druhú, ale zjavne to nestačilo. A potom sa stalo neuveriteľné. Medzi 75. a 79. minútou sa Juhoslávci skontrolovali trikrát a dosiahli finále.

Zhoda na 3. mieste

Frustrovaní stratou Francúzska, veľmi neistéuskutočnil posledný súboj proti Čechom. Nespokojní fanúšikovia zaskočili svoj tím za chybu. Výsledkom bolo víťazstvo pre Československo so skóre: 2: 0.

Euro 1960 národný tím sssr

finále

Zápas Sovietskeho zväzu - Juhoslávia sa konal na mokrom polidážď. Vo všeobecnosti sa hra ukázala rovnaká. Juhoslávci spočiatku vyzerali lepšie. V 43. minúte Galich postavil tím dopredu. Sovietski futbalisti dokázali odpovedať už v 49. minúte. Druhá polovica sa konala pod náporom ZSSR. Výhercu nebolo možné identifikovať v riadnom čase. Až v 113. minúte Victor Pondelok strelil druhý gól. Národný tím ZSSR vyhral EURO 1960 vďaka vytrvalosti hráčov a ich šťastiu.