/ / Operator de macarale - lucreaza in cerere si prestigios

Camion macara operator - de lucru în cerere și de prestigiu

Care este diferența dintre specialitatea "operator de macara" de la "macara de camioane" a profesiei? Lucrarea primei este legată de un obiect specific.

camion macara de locuri de muncă
Lucrarea celui de-al doilea este legată de o constantăPrin urmare, abilitățile unui operator de macarale nu sunt suficiente pentru un astfel de specialist. Deci, ceea ce trebuie să știți și să puteți obține o specialitate de prestigiu astăzi și profitabilă a operatorului macaralei?

Macara de macara - munca nu este deloc simpla

Puteți obține o specialitate în colegiu, liceu,la cursuri speciale sau într-o școală tehnică. Dar înainte de a intra este necesar să se supună unei comisii medicale: există cerințe speciale pentru sănătatea macaralelor. El trebuie să efectueze simultan mai multe acțiuni: să monitorizeze mișcarea încărcăturii, să monitorizeze poziția macaralei, etc. De aceea, macaraua este o sarcină care necesită:

  • bună sănătate fizică;
  • o coordonare excelentă a mișcărilor;
  • rezistenta fizica;
  • un ochi instruit;
  • rezistenta la stres;
  • coordonarea mișcărilor corporale;
  • flexibilitatea atenției.
    camion macara operator

Operatorul macaralei nu poate părăsi adesea locul de muncă pentru o perioadă lungă de timp. El trebuie să lucreze atât cu frigul de iarnă, cât și cu căldura aprinsă. Prin urmare, profesia este contraindicată pentru cei care suferă:

  • boli de rinichi, tract urinar;
  • boli cardiace sau boli vasculare;
  • tulburări ale sistemului respirator;
  • deviații în activitatea organelor de auz, vedere;
  • alte afectiuni.
     lucrează la autocranul din Moscova

Автокрановщик - работа, очень востребованная Astăzi, în special în orașele în care se construiește construcția, există întreprinderi mari. Însă acest specialist poate găsi și locuri de muncă în așezări mijlocii, la urma urmei, mărfurile nu se deplasează numai pe șantierele de construcții și întreprinderi. Munca la Moscova ca operator de macara nu este prestigioasa, ca toate specialitatile de lucru. Cu toate acestea, acest lucru nu afectează câștigurile solide ale persoanelor din această profesie și prezența unor venituri suplimentare (dacă acest lucru nu încalcă legea). Munca la un șantier de construcții, o întreprindere mare nu este singura sarcină pe care operatorul macaralei poate conta. Lucrând pe o bază de rotație, care este acum aleasă de un număr tot mai mare de specialiști, aduce venituri deosebit de bune. În plus, ceasul vă permite să alterați perioade lungi de lucru cu cel puțin o odihnă lungă, pentru a combina munca la distanță cu locul de muncă la locul de reședință (dacă doriți).

Ce ar trebui să poată operatorul macaralei?

Activitatea acestui specialist implică:

  • sosirea la obiectul specificat;
  • alegerea amplasării și instalarea competentă a macaralei;
  • circulația mărfurilor.

Pentru a face față acestor responsabilități, operatorul macaralei trebuie:

  • cunoașteți regulile drumului, aveți permis de conducere;
  • să înțeleagă proiectarea macaralei, să se angajeze în reparații, să desfășoare activități preventive;
  • cunosc principiile macaralei;
  • cunoaște și respectă regulile care guvernează încărcarea și descărcarea;
  • cunoașteți cerințele de siguranță atunci când conduceți pe autostrăzi, efectuați lucrări de construcție.

Toate aceste cerințe sunt considerate profesionale.Dar există un alt domeniu în care un operator de macarale, ca orice alt angajat, trebuie să fie bine versat. Acestea sunt de obicei stabilite în fișa postului. Indică cui este subordonat specialistul, ale cărui cerințe trebuie să le îndeplinească, pentru care ar trebui să primească salariul. În aceeași instrucțiune, sunt indicate obligațiile operatorului de macarale și drepturile acestuia.