Κανόνες τένις για ανδρείκελα

Большой теннис является одним из самых популярных σπορ στον σύγχρονο κόσμο. Κάθε μέρα γίνονται πολλά τουρνουά με διαφορετικά έπαθλα: από 15 χιλιάδες δολάρια έως 2,5 εκατομμύρια σε αμερικανικό νόμισμα. Η πρώτη ρακέτα του κόσμου

κανόνες τένις
οικεία σε ολόκληρο τον κόσμο, είναι τα πρόσωπαεταιρείες αθλητικών ειδών. Όλοι γνωρίζουν τη Μαρία Σαράποβα, τη Σερένα Γουίλιαμς, τον Ραφαέλ Ναντάλ και άλλους επιφανείς παίκτες του τένις. Οι πρώτοι διαγωνισμοί τένις πραγματοποιήθηκαν το 1884, από τότε το παιχνίδι εξελίχθηκε και οι κανόνες του τένις αλλάζουν συνεχώς. Σε αυτό το άρθρο θα μιλήσουμε για αυτά.

Σε έναν αγώνα τένις δύοαντίπαλος ή δύο ομάδες δύο ατόμων. Διοργανώνονται διαγωνισμοί ανδρών και γυναικών ανδρών και γυναικών. Συχνά και πρωταθλήματα ανάμεικτων ομάδων.

Οι κανόνες του τένις λένε ότι η μπάλα πρέπειγια να μπείτε στο παιχνίδι εξυπηρετώντας έναν από τους παίκτες με ρακέτα. Το δικαίωμα εξυπηρέτησης εξυπηρετεί από έναν αντίπαλο στον άλλο κατά σειρά προτεραιότητας. Εξυπηρετώντας την μπάλα, ο παίκτης πρέπει να μπει σε ένα ειδικό μέρος του γηπέδου. Και ο γηπεδούχος δεν πρέπει να αφήσει την μπάλα να χτυπήσει την επιφάνεια στο μισό γήπεδο του περισσότερες από μία φορές. Οι παίκτες του τένις έχουν 20-25 δευτερόλεπτα για να βάλουν την μπάλα στο παιχνίδι.

σχολείο τένις
Τα παιχνίδια χωρίζονται σε πόντους, παιχνίδια και σετ.Για να κερδίσει το παιχνίδι, σύμφωνα με τους κανόνες του τένις, ο παίκτης πρέπει να σκοράρει 15-30-40 πόντους και να κερδίσει άλλη ισοπαλία. Εάν το σκορ στο παιχνίδι γίνει ίσο με 40-40, τότε οι παίκτες συνεχίζουν να παίζουν μέχρι να κερδίσει η διαφορά στα δύο ράφτρα. Δηλαδή, εάν ένας από τους παίκτες κέρδισε το σερβίς, τότε του έχει δοθεί το γράμμα «Α» - Πλεονέκτημα, μετά το οποίο πρέπει να κερδίσει μια ακόμη φορά στο παιχνίδι.

Για να κερδίσετε ολόκληρο το σετ, ο παίκτηςπρέπει να κερδίσετε έξι πόντους. Σε περίπτωση που το σκορ γίνει 5: 5, οι παίκτες συνεχίζουν να παίζουν μέχρι η διαφορά να είναι δύο παιχνίδια. Εάν το σκορ είναι 6: 6, τότε αντιστοιχίζεται ισοπαλία, στο οποίο παίζονται 7 ξενώνες. Ο αριθμός των σετ μπορεί να διαφέρει ανάλογα με το τουρνουά και το φύλο των συμμετεχόντων. Για παράδειγμα, κατά κανόνα, οι γυναίκες παίζουν λιγότερα από 3 σετ, ενώ για τους άνδρες αυτός ο αριθμός μπορεί να φτάσει τα πέντε και ο ίδιος ο αγώνας διαρκεί συχνά περισσότερες από τέσσερις ώρες. Μετά από τρία σετ ανδρών και δύο σετ γυναικών, ανακοινώνεται ένα διάλειμμα δέκα λεπτών - αυτός είναι ο κανόνας του τένις γκαζόν.

παίζοντας τένις
Εάν ο παίκτης πιστεύει ότι η μπάλα έχει προχωρήσει πέραγραμμή του γηπέδου, και οι διαιτητές έχασαν αυτή τη στιγμή, μπορεί να ζητήσει μια "πρόκληση", στην οποία, με τη βοήθεια μιας επανάληψης βίντεο, το "μάτι του γερακιού" θα αποδειχθεί εάν η μπάλα χτύπησε το γήπεδο ή όχι. Επιπλέον, στο τένις υπάρχει ένας διαιτητής στον πύργο, είναι αυτός που καθοδηγείται από τους κανόνες του τένις και παίρνει την κατάλληλη απόφαση. Βοηθάται από τους κριτές των γραμμών που καθορίζουν επίσης εάν η μπάλα έχει πέσει ή όχι.

Οι κανόνες του τένις γράφονται όχι μόνο γιαπαίκτες και διαιτητές. Υπάρχουν επίσης ηθικά πρότυπα. Έτσι, για παράδειγμα, η φωνή και οποιαδήποτε παρέμβαση στους αθλητές θεωρείται κακή φόρμα εκ μέρους των οπαδών. Και μεταξύ των παικτών του τένις, η τακτική αμφισβήτηση της απόφασης του διαιτητή θεωρείται επίσης εκδήλωση ακατάπαυστης και ασέβειας, παρά το γεγονός ότι αυτό είναι απλώς ένα αθλητικό παιχνίδι. Το τένις στην ιστορία του είναι γεμάτο με ασυγχώρητες συναισθηματικές εκρήξεις από τους παίκτες.

Οι καλύτεροι τρόποι κατανόησης και αίσθησης των πάντωνοι κανόνες και οι λεπτές αποχρώσεις του παιχνιδιού θα παίξετε το τένις μόνοι σας. Ένα σχολείο τένις υπάρχει σχεδόν σε κάθε πόλη, γεγονός που καθιστά εύκολο να βρείτε ένα γήπεδο και έναν συνεργάτη του κατάλληλου επιπέδου.