/ / / Διηπειρωτικό Κύπελλο Ποδοσφαίρου

Intercontinental Cup στο ποδόσφαιρο

Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο, υπάρχει μια μεγάλημια σειρά από διαφορετικά τρόπαια για τα οποία οι ομάδες παλεύουν σε διάφορα επίπεδα. Στο κλαμπ ποδοσφαίρου, το Champions League θεωρείται το πιο διάσημο τουρνουά, ενώ οι εθνικές ομάδες αγωνίζονται πιο ενεργά μεταξύ τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ωστόσο, αυτά τα δύο τουρνουά δεν περιορίζονται στο ποδόσφαιρο, υπάρχουν πολλά περισσότερα και μια μεγάλη ποικιλία από τρόπαια που μπορεί να πάρει μια ομάδα. Και σε αυτήν την περίπτωση, θα μιλήσουμε για το Intercontinental Cup. Θα μάθετε για πόσο καιρό έχει κρατηθεί, ποια είναι η ουσία του, καθώς και ποιος κερδίζει συχνότερα σε αυτό. Επιπλέον, θα μάθετε τι είναι το Intercontinental Beach Soccer Cup και πόσο διαφορετικό είναι.

Τι είναι αυτό;

διηπειρωτικό κύπελλο

Το Intercontinental Cup είναι ένα τουρνουά πουπραγματοποιήθηκε από το 1960 έως το 2004 μεταξύ δύο συλλόγων. Ένας από αυτούς ήταν ο νικητής του European Champions League, το οποίο έχει ήδη αναφερθεί παραπάνω, και το άλλο ήταν ο νικητής του Copa Libertadores. Το Copa Libertadores είναι ένα ανάλογο του Champions League στη Νότια Αμερική, στο οποίο ανακαλύπτεται ποιος από τους συλλόγους είναι ο ισχυρότερος στην επικράτεια αυτής της ηπείρου. Έτσι, το Intercontinental Cup είναι ένα μικρό τουρνουά που αποτελείται από έναν αγώνα, και στο πλαίσιο αυτού του τουρνουά αποφασίζεται ποιο ποδόσφαιρο είναι ισχυρότερο σε μια συγκεκριμένη χρονιά, Νοτιοαμερικάνικο ή Ευρωπαϊκό.

Ιστορικό τουρνουά

διηπειρωτικό κύπελλο ποδοσφαίρου παραλίας

Το Intercontinental Football Cup διοργανώνεται μεΤο 1960, ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι τα πρώτα είκοσι χρόνια αποτελούνταν από δύο αγώνες, αλλά από το 1980 η μορφή του τουρνουά άλλαξε και οι ομάδες άρχισαν να παίζουν όχι δύο, αλλά έναν αγώνα. Ο πρώτος πρωταθλητής το 1960 ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, που νίκησε το Penarol της Ουρουγουάης 5: 1 Το επόμενο έτος, η ατέλεια του συστήματος έγινε αισθητή. Η Μπενφίκα της Πορτογαλίας κέρδισε τον πρώτο αγώνα εναντίον του Penarol, αλλά η λέσχη της Ουρουγουάης κέρδισε τον δεύτερο αγώνα. Ως αποτέλεσμα, έπρεπε να παίξουν τον τρίτο, αποφασιστικό αγώνα, στον οποίο οι Ουρουγουάοι άρπαξαν τη νίκη. Ωστόσο, τρεις αγώνες σε ένα τουρνουά που απέχει πολύ από το πιο διάσημο ήταν πάρα πολύ, οπότε η μορφή δεν κράτησε τόσο πολύ. Ο πρώτος σύλλογος που κέρδισε το τρόπαιο το 1980 σε μια νέα μορφή ήταν ο Nacional της Ουρουγουάης, ο οποίος νίκησε το Nottingham Forest της Αγγλίας.

Ο τελευταίος νικητής του διηπειρωτικού κυπέλλουέγινε η πορτογαλική λέσχη "Πόρτο", η οποία το 2004 νίκησε την κολομβιανή λέσχη "Onse Caldas" με πέναλτι. Οι πιο σημαντικοί σύλλογοι σε αυτό το τουρνουά είναι τρεις εκπρόσωποι της Νότιας Αμερικής και δύο Ευρωπαίοι. Μιλάμε για την Αργεντινή λέσχη "Boca Juniors", για τις ομάδες Ουρουγουάης "Penarol" και "Nacional", καθώς και για το ιταλικό "Μιλάνο" και το ισπανικό "Real". Όλες αυτές οι ομάδες έχουν κερδίσει το κύπελλο τρεις φορές στην ιστορία του τουρνουά.

Τέλος του κυπέλλου

διηπειρωτικό ποδόσφαιρο κύπελλο

Ήδη το 2000 έγινε σαφές ότιΤο Intercontinental Football Cup χάνει τη δημοτικότητά του και κατευθύνεται προς την παρακμή του. Στη συνέχεια, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Club πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά, στο οποίο συμμετείχαν εκπρόσωποι όχι μόνο των δύο ισχυρότερων ηπειρωτικών ομοσπονδιών. Ως αποτέλεσμα, αυτό το τουρνουά κέρδισε δημοτικότητα και το Intercontinental Cup έπαψε να υπάρχει. Ωστόσο, όπως προαναφέρθηκε, αυτό το τουρνουά πραγματοποιείται όχι μόνο στο κλασικό ποδόσφαιρο. Έχει τέτοιο τουρνουά και ποδόσφαιρο στην παραλία. Το διηπειρωτικό κύπελλο υπάρχει ένας ελαφρώς διαφορετικός διαγωνισμός, και αξίζει να το συζητήσετε ξεχωριστά.

Παραλία ποδοσφαίρου τρόπαιο

διηπειρωτικό κύπελλο ποδοσφαίρου στην παραλία

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτού του τουρνουά όταν πρόκειταιγια το ποδόσφαιρο στην παραλία; Το Intercontinental Cup είναι εντελώς διαφορετικό σε αυτήν την περίπτωση. Πρώτον, δεν πραγματοποιείται μεταξύ ομάδων, αλλά μεταξύ εθνικών ομάδων. Δεύτερον, δεν είναι τόσο ασήμαντο. Αντιθέτως, θεωρείται το δεύτερο πιο διάσημο μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του ποδοσφαίρου στην παραλία. Το Intercontinental Cup είναι ένα σχετικά νέο τουρνουά, που διοργανώνεται μόνο από το 2011. Έτσι, έχει παιχτεί μόνο πέντε φορές.

Ποιος αποδεικνύεται ο ισχυρότερος σε αυτό το τουρνουά,για ποια παραλία είναι γνωστό το ποδόσφαιρο; Το διηπειρωτικό κύπελλο κέρδισε για πρώτη φορά η εθνική ομάδα της Βραζιλίας, κερδίζοντας την ιρανική εθνική ομάδα. Στο δεύτερο τουρνουά, οι εθνικές ομάδες της Ρωσίας και της Ταϊτή αντιμετώπισαν τον τελικό και οι Ρώσοι αναδείχθηκαν νικητές. Έδειξαν ότι είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες ποδοσφαίρου στην παραλία στον κόσμο. Το διηπειρωτικό κύπελλο κέρδισε και πάλι η Βραζιλία και ακολούθησε το Ιράν. Και τις δύο φορές στον τελικό, οι ομάδες έπαιξαν εναντίον των Ρώσων, οι οποίοι δεν μπορούσαν να επαναλάβουν το επίτευγμα του 2012 με κανέναν τρόπο. Ωστόσο, η Ρωσία ξέρει πραγματικά πώς να παίξει ποδόσφαιρο στην παραλία - το Intercontinental Cup κέρδισε η συγκεκριμένη ομάδα τα επόμενα δύο χρόνια. Και οι δύο φορές η εθνική ομάδα της Βραζιλίας νικήθηκε. Όπως μπορείτε να δείτε, το Beach Soccer Intercontinental Cup είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που παίζεται στο μεγάλο ποδόσφαιρο.