/ / / Τι είναι το hat-trick; Ταχύτερα hat-tricks στην ιστορία του ποδοσφαίρου

Τι είναι ένα καπέλο; Τα ταχύτερα καπέλα στην ιστορία του ποδοσφαίρου

Στο ποδόσφαιρο, καθώς και σε άλλα ομαδικά αθλήματα,Υπάρχουν πολλοί όροι που σημαίνουν αυτό ή αυτή την έννοια. Για παράδειγμα, ο αριθμός των γκολ που σκόραρε ένας παίκτης στο γκολ των αντιπάλων σε ορισμένες περιπτώσεις έχει επίσης το δικό του όνομα. Αυτό θα απαντήσει στην ερώτηση: "Τι είναι το hat-trick;"

Η ιστορία της εμφάνισης του όρου

Οι οπαδοί του ποδοσφαίρου εκπλήσσονται πολύ συχνά όταν ανακαλύπτουν ότι η λέξη δεν προέκυψε εξ ολοκλήρου σε σχέση με το ποδόσφαιρο. Ο όρος που μεταφράζεται από τα Αγγλικά σημαίνει "hat trick".

Γιατί έχει να κάνει αυτή η φράσηαθλήματα γενικά; Το γεγονός είναι ότι το 1858 πραγματοποιήθηκε ένας μεγάλος διαγωνισμός κρίκετ στην Αγγλία, ο οποίος ήταν τότε πιο δημοφιλής από το ποδόσφαιρο. Ο παίκτης του Χάτφιλντ Χάτμαν Στίβενσον έκανε αρκετούς επιτυχημένους συνδυασμούς και κατάφερε να περάσει τρία στη σειρά. Δεν πέτυχαν όλοι οι αθλητές σε ένα τέτοιο επίτευγμα. Οι οπαδοί ήταν πολύ ευχαριστημένοι και έδωσαν στον H.H. Καπέλο του Στίβενσον. Τώρα έχει γίνει πιο ξεκάθαρο για εμάς τι είναι ένα hat-trick όσον αφορά τη φιλολογική προέλευση της λέξης.

τι είναι ένα χατ τρικ

Ποδόσφαιρο και γκολ

Οι παίκτες δεν πετυχαίνουν πάντα γκολ κατά τη διάρκεια ενός αγώναεναντίον των αντιπάλων και μερικές φορές υπάρχουν μοναδικές στιγμές που ένας παίκτης διαφέρει πολλές φορές. Σκεφτείτε ποια ονόματα χρησιμοποιούνται ανάλογα με το πόσες φορές ο παίκτης μπόρεσε να χτυπήσει τον στόχο της αντίπαλης ομάδας.

Ένα γκολ που σημειώνεται είναι ένα συχνό φαινόμενο, οπότε δεν βρήκαν ένα ειδικό όνομα για αυτή τη στιγμή. Όταν ένας παίκτης υπογράφει δύο φορές στο γκολ του αντιπάλου (δεν συμβαίνει τόσο συχνά) - αυτό είναι διπλό.

Τι είναι το χατ τρικ; Σωστά!Όταν ένας παίκτης ποδοσφαίρου χτυπά το γκολ του αντιπάλου τρεις φορές, είναι συνηθισμένο να λέμε ότι σημείωσε hat-trick. Είναι πολύ σπάνιο στην ιστορία του ποδοσφαίρου ότι υπήρξαν αγώνες όταν ένας αθλητής κατάφερε να σκοράρει 4 γκολ (κάνει πόκερ). Τι είναι το penta-trick; Στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο, δεν καταφέρνουν όλοι οι σούπερ σταρ να γίνουν συγγραφείς 5 γκολ σε έναν αγώνα. Πρόσφατα, ένα τέτοιο επίτευγμα υποβλήθηκε στο μπροστινό μέρος του Μονάχου "Βαυαρία" Robert Lewandowski σε μια μονομαχία ενάντια στο μακρινό από το αδύναμο "Wolfsburg"

τι είναι ένα χατ-τρικ στο ποδόσφαιρο

3 γκολ σε έναν αγώνα στα πρωταθλήματα της Ουκρανίας

Από το 1992 έως σήμερα στους αγώνες των υψηλότερωνπρωτάθλημα Ουκρανίας, καταγράφηκαν 136 χατ-τρικ. Για 25 χρόνια διοργάνωσης ποδοσφαιρικών τουρνουά στην Ουκρανία (τμήμα ελίτ), αυτός είναι ένας αρκετά καλός δείκτης.

Ξέρουν πολύ καλά τι είναι το χατ τρικ στο ποδόσφαιρο.ποδοσφαιριστές του Κιέβου "Dynamo", οι οποίοι μπορούν να είναι υπερήφανοι για την ηγεσία σε αυτήν τη λίστα. Το Dynamo τα έχει κάνει έως και 30 φορές. Ο ηγέτης των ποδοσφαιριστών στη λίστα των σκόρερ που σκόραρε τρία γκολ σε ένα παιχνίδι είναι ο Σεργκέι Ρέμπροφ. Την πρώτη φορά που ο παίκτης πέτυχε ένα τέτοιο αποτέλεσμα στις 3 Ιουνίου 1992 σε μια μονομαχία με τον Nikolaev "Avis". Τα υπόλοιπα τρίδυμα Rebrov οργανώθηκαν στις πύλες των "Kryvbas" (1996), "Tavria" (1998), "Karpaty" και "Prykarpattya" (1999).

γρηγορότερο hat-trick

Το Donetsk βρίσκεται στη δεύτερη θέση εντολών στη λίστα"Μεταλλωρύχος". Οι ανθρακωρύχοι έχουν κάνει χατ τρικ 19 φορές. Ο θρύλος του Shakhtar τη δεκαετία του 1990, Oleg Matveev, πυροδότησε ένα τρίδυμο τέσσερις φορές. Ποιες ομάδες έλαβαν ακριβείς βολές για τους στόχους τους από τον Όλεγκ Ματέβιεφ τρεις φορές σε έναν αγώνα; Το 1994, ο Shakhtar νίκησε τη Zarya-MALS με σκορ 3: 0. Ο Matveyev σκόραρε επίσης τρεις φορές εναντίον του Prykarpattya (ως μέρος του Flint), του Zaporozhye Torpedo και του Flint (1997).

Τι είναι το hat-trick και γνωρίζουν οι παίκτες της Simferopol"Ταυρία". Ίσως το πιο αξιομνημόνευτο hat-trick από τους ανθρώπους της Κριμαίας έλαβε χώρα το 1998, όταν οι παίκτες του Dynamo Kiev ήρθαν στην πρωτεύουσα της Κριμαίας. Ο Alexey Osipov σημείωσε 3 γκολ στον αγώνα του 1998 εναντίον του Alexander Shovkovsky.

3 γκολ

Τα γρηγορότερα και πιο πρωτότυπα hat-trick

Οι ερευνητές συνέταξαν πρόσφατα μια λίστα με 10τα γρηγορότερα τρίδυμα στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Στον αγώνα "Λέτσε" - "Μιλάνο" με το σκορ 3: 0, ο Kevin Prince Boateng έπαιξε 3 γκολ από έναν αντίπαλο σε 14 λεπτά. Σε 10 λεπτά ο θρυλικός Ολλανδός Μάρκο Βαν Μπάστεν σκόραρε 3 γκολ εναντίον του Γκέτεμποργκ Στην 8η θέση βρίσκεται ο Ole-Gunnar Solskjaer, ο οποίος υπέγραψε τρεις φορές σε 10 λεπτά στην πύλη του Nottingham Forest. Στον αγώνα του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 1982 η Ουγγαρία-Σαλβαδόρ Laszlo Kiss σημείωσε 3 γκολ σε 7 λεπτά.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό!Για τον ίδιο χρονικό διάστημα ο Jermain Defoe επισημοποίησε το επίτευγμά του σε μονομαχία με το "Wigan". Σε 6 λεπτά, ο Marco van Basten κατάφερε να χτυπήσει το γκολ των αντιπάλων τρεις φορές στον αγώνα Μιλάνο - Αταλάντα. Ακόμη μεγαλύτερο ποσοστό πυρκαγιάς επιδείχθηκε από τον David Villa σε μονομαχία με την Atlético (5 λεπτά). Ο Robbie Fowler πήρε επίσης 5 λεπτά για να ολοκληρώσει το επίτευγμα στον αγώνα Liverpool-Arsenal. Επίσης σε 4 λεπτά ο Gerd Müller έκανε τη δουλειά του σε έναν αγώνα με το "Fortuna" από το Ντίσελντορφ. Το γρηγορότερο hat-trick ανήκει στον Thomas Ross της κομητείας Ross. Σε μόλις 90 δευτερόλεπτα, κατάφερε να χτυπήσει τρεις φορές την πύλη της ομάδας Nairn County.

Τώρα όλοι γνωρίζουν τι είναι το χατ-τρικ στο ποδόσφαιρο.