/ / Heikki Kovalainen: βιογραφία, φωτογραφία

Heikki Kovalainen: βιογραφία, φωτογραφία

Υπάρχει ένα στερεότυπο για τη Φινλανδίαοι άνθρωποι από αυτή τη βόρεια χώρα είναι αργές και απρόσεκτες. Ωστόσο, την ίδια στιγμή, η μικρή σκανδιναβική δημοκρατία παρέχει συνεχώς ταλαντούχους και γρήγορους δρομείς για αγώνες της Formula 1. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - όλοι αυτοί οι αεριωθούμενοι Φινλανδοί ήταν στην πρώτη θέση στις πιο δυνατές αγωνιστικές σειρές στον κόσμο. Μεταξύ των διακεκριμένων συμπατριωτών του, ο Heikki Kovalainen, πιλότος των ομάδων Renault, McLaren, Lotus-Caterham, δεν είναι τόσο αισθητός. Ξεκίνησε την καριέρα του όχι κακό, ολοκληρώνοντας τις πρώτες του σεζόν στην πρώτη δεκάδα, αλλά στη συνέχεια, χωρίς χορηγία, αναγκάστηκε να συνεργαστεί με μια όχι πολύ συμπαγή ομάδα και δεν ήταν πλέον μεταξύ των ισχυρότερων.

Η διαδρομή προς τον τύπο 1

Σχεδόν όλοι οι ισχυρότεροι οδηγοί αυτοκινήτων στον κόσμοξεκίνησαν την αθλητική τους σταδιοδρομία στο karting. Σε μικρά ανοιχτά αυτοκίνητα, ακόμη και τα παιδιά μπορούν να ακονίσουν τις ικανότητες οδήγησης. Ο Heikki Kovalainen ακολούθησε αυτό το μονοπάτι, του οποίου τα πρώτα χρόνια πέρασαν στην πίστη με κούρσες. Ξεκίνησε να ασχολείται με το μηχανοκίνητο αθλητισμό στην ηλικία των δέκα, έχοντας πετύχει καλή επιτυχία. Το 1999, έγινε ο δεύτερος στη χώρα, και ένα χρόνο αργότερα κέρδισε το πρωτάθλημα της Σκανδιναβίας.

Heikki Kovalainen
Έφτασε επίσης στα παγκόσμια βάθρα, καθιστώντας τον χάλκινο μετάλλιο του πλανήτη.

Το επόμενο βήμα στη βιογραφία του Heikki Kovalainenέγινε μέρος της σειράς British Formula Renault. Ένας φιλόδοξος νεοφερμένος εργάστηκε επιθετικά και θαρραλέα στην πίστα, όχι ντροπιασμένος από τον ανταγωνισμό από πιο έμπειρους ανταγωνιστές. Στην πρώτη του σεζόν, ο Heikki κέρδισε δύο αγώνες και τελείωσε το έτος στην τέταρτη θέση.

Ο νεαρός Φιλανδός προσέλκυσε την προσοχή της Renault και τηςσυμπεριλήφθηκε στο πρόγραμμα χορηγίας της ανησυχίας. Την εποχή του 2002, ο Heikki Kovalainen ξεκίνησε ήδη σε αγώνες Formula 3. Εδώ ήταν επίσης σε ηγετικό ρόλο και κέρδισε τακτικά στα στάδια αυτής της σειράς αγώνων.

Βασική σειρά debut

Νέος φινλανδικός δρομέας σύντομα ξεπέρασε το επίπεδομικρές αγωνιστικές εκδόσεις και το 2005 προσκλήθηκε ως πιλότος δοκιμής στην ομάδα της Renault για να δοκιμάσει τα αυτοκίνητα της γαλλικής ομάδας. Καθ 'όλη τη διάρκεια του 2006, ο Heikki Kovalainen περιόρισε πιστά κύκλους στις μηχανές της νέας του ομάδας, οδηγώντας τελικά 28.000 χλμ.

Το 2007, η γαλλική "σταθερή" την άφησεο ηγέτης Fernando Alonso, ο οποίος προτιμούσε μια διαφορετική ομάδα, και οι ηγέτες της Renault αποφάσισαν να βάλουν έναν πολλά υποσχόμενο Φινλανδό, μεταφέροντάς τον στην κύρια ομάδα. Ο Kovalainen πέρασε πολύ νωρίς το πρώτο του Grand Prix, κάνοντας λίγα λάθη και ολοκληρώνοντας τον αγώνα στη δέκατη θέση. Ωστόσο, ήδη στο δεύτερο γεγονός της σεζόν στη Μαλαισία, κατάφερε να τερματίσει στην όγδοη θέση, κερδίζοντας τα πρώτα του πρωταθλήματα στο πρωτάθλημα.

Ο Heikki Kovalainen, ψυχρός και σίγουρος, πέρασε την πρώτη του σεζόν πολύ ομοιόμορφα. Θα μπορούσε να γίνει ο πρώτος οδηγός στην ιστορία της Formula 1, ο οποίος κατά την πρώτη του φάση τελείωσε σε όλα τα στάδια.

Kovalainen Heikki
Ωστόσο, στο στάδιο της Βραζιλίας, το αυτοκίνητό του ήτανοι σοβαρές ζημιές προκλήθηκαν από το αυτοκίνητο του Schumacher και ο φινλανδικός δρομέας έχασε τη φυλή του. Στο τέλος, επανέλαβε το ρεκόρ του Tiago Monteiro, ο οποίος πραγματοποίησε με ακρίβεια 16 αγώνες στην πρώτη του σεζόν.

Αλλαγή ομάδας

Ο Φερνάντο Αλόνσο, ο οποίος προσχώρησε στη ΜακΛάρεν, δεν μπορούσεβρείτε μια κοινή γλώσσα με τους ηγέτες και τους συνεργάτες της νέας ομάδας. Ως αποτέλεσμα, αποφάσισε να επιστρέψει στη Renault, με την οποία συνδέθηκε με ευχάριστες αναμνήσεις των πρωταθλητών. Δύο "στάβλοι" έκαναν ένα είδος κάστρου, ως αποτέλεσμα του οποίου ο Alonso επανενώθηκε με τη γαλλική ομάδα και ο Heikki Kovalainen μετακόμισε στη McLaren.

Το 2008 ήταν το πιο επιτυχημένο στην καριέρα ενός Φιλανδού πιλότου. Ήταν εκείνο το έτος που για πρώτη και τελευταία φορά στη ζωή του κατάφερε να κερδίσει το στάδιο της σειράς Grand Prix, έχοντας κερδίσει στην Ουγγαρία, αρκετές φορές έφτασε στο βάθρο.

Ο Heikki Kovalainen ξεκίνησε τον πρώτο αγώνα της σεζόν στην Αυστραλία, παίρνοντας την πέμπτη θέση εν κινήσει. Ήδη στο επόμενο στάδιο στη Μαλαισία, έγινε ο τρίτος και ανέβηκε στο βάθρο.

Το ουγγρικό Grand Prix ήταν το κύριο γεγονός στην καριέρα του αθλητή. Το κομμάτι στη Βουδαπέστη ήταν πάντα ένα από τα πιο ύπουλα στη Formula 1.

Heikki Kovalainen τα πρώτα χρόνια
Είναι γεμάτο με στροφές και δίνει λίγο χώρο γιατραυματισμοί μεγάλης ταχύτητας. Με επιδέξια ελιγμούς στις στροφές, ο Heikki Kovalainen γύρισε στον Felipe Massa, του οποίου ο κινητήρας ήταν εκτός λειτουργίας και για πρώτη φορά στην καριέρα του κέρδισε τον αγώνα.

Κατά τη διάρκεια της σεζόν, ο Φινλανδός κατάφερε και πάλι να ανέβει στο βάθρο, έγινε ο δεύτερος στην Ιταλία και τελείωσε το έτος στην έβδομη θέση.

Μείωση των αποτελεσμάτων

2009 год стал временем команды Brawn, и McLaren πρακτικά δεν συμμετείχε στον αγώνα πρωταθλητών. Οι αποτυχίες στοιχειώνουν τους πιλότους της βρετανικής ομάδας από τα πρώτα στάδια. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων, ούτε ο Χάμιλτον ούτε ο Χέικκι Κοβαλαίνεν κατάφεραν να μπουν στην πρώτη δεκάδα. Ο τελευταίος αποσύρθηκε επίσης στο πρώτο στάδιο μετά από σύγκρουση στο πρώτο στάδιο του Grand Prix στην Αυστραλία.

Στον επόμενο αγώνα στη Μαλαισία, ο Heikki Kovalainenξεδιπλώθηκε στον πρώτο γύρο και τελείωσε μεταξύ του τελευταίου. Τότε οι υποθέσεις του έγιναν λίγο καλύτερες, σημείωσε τακτικά πόντους, αλλά ποτέ δεν μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο.

Οι ηγέτες της ομάδας McLaren ήταν δυσαρεστημένοι με την απόδοση του συνοδηγού τους και επωφελήθηκαν από την αποχώρηση του πρωταθλητή Jenson Button από τον Brawn, προσκαλώντας τον στη θέση του αντί του φινλανδού αναβάτη.

Εμφανίστηκαν επίσης φωτογραφίες του Heikki Kovalainenσελίδες αθλητικών εκδόσεων, αλλά η περαιτέρω καριέρα του βρισκόταν σε κίνδυνο. Ο δρομέας δεν είχε χορηγία από τις μεγαλύτερες εταιρείες και δεν μπορούσε να υπολογίζει σε συνεργασία με τους κορυφαίους «στάβλους» της Formula 1.

Προσπάθεια επανεκκίνησης καριέρας

Το 2010 στη Formula 1, τρειςνέες ομάδες. Ο Tony Fernandez, ο ιδιοκτήτης της Lotus αποφάσισε να προσκαλέσει έμπειρους πιλότους και χρησιμοποίησε τις υπηρεσίες των Jarno Trulli και Heikki Kovalainen. Οι δυνατότητες του νεοφερμένου στη βασιλική σειρά αγώνων ήταν πολύ πιο μέτριες από τέρατα όπως η Ferrari, η Mercedes και ο Φινλανδός πιλότος απλά δεν είχε τις τεχνικές δυνατότητες με το νέο του αυτοκίνητο για να ανταγωνιστεί τους κορυφαίους δρομείς και να συμμετάσχει στο αγώνα για το πρωτάθλημα.

Κατά τη διάρκεια των τριών ετών που πέρασε στη νέα ομάδα, HeikkiΟ Kovalainen δεν κατάφερε ποτέ να ανέβει στο βάθρο και δεν μπόρεσε να τερματίσει τουλάχιστον έναν αγώνα με τους βαθμούς. Η μεγαλύτερη επιτυχία του αυτά τα χρόνια ήταν η δωδέκατη θέση στο Grand Prix της Ιαπωνίας.

Φωτογραφία Heikki Kovalainen

Το 2013, οι ιδιοκτήτες Lotus δυσαρεστημένοιτα αποτελέσματα της ομάδας τους, αποφάσισαν να αλλάξουν πολιτική και άρχισαν να προσελκύουν διάσημους και γνωστούς δρομείς στις τάξεις τους. Ο Finn έμεινε χωρίς δουλειά για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά στη συνέχεια προσκλήθηκε στη θέση του δοκιμαστικού πιλότου και άρχισε να δοκιμάζει τις νέες δυνατότητες των αυτοκινήτων υψηλής ταχύτητας.