/ / Justin Gatlin: biografie, sportovní kariéra, úspěchy

Justin Gatlin: biografie, atletická kariéra, úspěchy

Justin Gatlin - slavný krátký běžecvzdálenost. Sprinter má v seznamu úspěchů 4 vítězství na mistrovství světa v atletice a také olympijské zlato, které se mu podařilo získat v roce 2004. Justin Gatlin, jehož fotografie je uvedena v materiálu, je jedním z pěti nejlepších běžců na světě na vzdálenosti 100 a 200 metrů.

Brzy roky

justin gatlin drogy
Justin Gatlin se narodil v New Yorku 10. února1982 roku. Od raného věku se věnoval různým sportům. Ukázal zvláštní přitažlivost k běžecké dráze a polním disciplínám. Ještě před dosažením dospělosti si schopnosti toho chlapa všimli profesionální trenéři, kteří mu pomohli plně odhalit jeho vlastní talent.

Justin Gatlin začal brzy posedlývyhrávejte po vítězství ve studentských soutěžích a poté se účastněte sprintových soutěží na národní úrovni. Skutečný úspěch Gatlina se dostavil v roce 2003, kdy se mu podařilo vyhrát první zlatou medaili na halových a atletických mistrovstvích světa. V příští sezóně byl Justin pozván do amerického národního týmu a okamžitě se stal olympijským vítězem v závodě na 100 metrů. Poté následovala stříbrná medaile v štafetě a bronzová cena ve dvou stech metrech.

Na světovém šampionátu v Helsinkách tokterý se konal v roce 2005, byl Justin Gatlin opět oceněn po vítězství v závodech na 100 a 200 metrů. Již v příští sezóně na atletických závodech v Kataru dosáhl mladý sprinter světového úspěchu v závodě na 100 metrů. Americký sportovec dokázal ujet vzdálenost v rekordním čase 9,76 sekundy. O pět dní později se však funkcionáři z Mezinárodní atletické federace rozhodli Gatlina připravit o status nejrychlejšího muže na planetě. Důvodem bylo zaokrouhlení výsledku sportovce z 9,766 na 9,77, což odpovídalo dalšímu ukazateli, který měl na svém kontě již jamajský sprinter Asafa Powell.

Dopingový skandál

fotografie Justina Gatlina
V roce 2006 pod hromadnou kontrolou sportovcůJustin Gatlin byl také zapletený s nelegálními drogami. Běžecký dopingový test byl pozitivní. Výsledkem bylo, že sprinter dostal poměrně přísný trest v podobě pozastavení účasti na soutěžích na 8 let. Justinovi Gatlinovi se však brzy podařilo dosáhnout kompromisu s atletickou federací a dobu pozastavení zkrátil na 4 roky. To mu však neumožnilo udržet si mistrovský titul, o který byl sportovec zbaven bezprostředně po skandálu.

Stojí za zmínku, že tak přísný trestve vztahu ke Gatlinovi vypadal docela oprávněně. Koneckonců, na začátku své sportovní kariéry v roce 2001 byl Justin již přistižen při užívání nelegálních drog, zejména amfetaminů.

Nucená přestávka v kariéře

Období po diskvalifikaci bylo extrémnípro Gatlina těžké. Sportovec byl ve výborné kondici a byl připraven překonat všechny rekordy na nadcházející olympiádě 2008 v Pekingu. Dlouho před začátkem soutěže se sprinter rozhodl odvolat proti rozhodnutí antidopingové komise v naději na zkrácení doby vyloučení ze soutěže. Justinovo úsilí změnit svou pozici však vrcholový atletický management nebral vážně. Proto se mu nikdy nepodařilo zúčastnit se olympiády v Číně.

Po marných pokusech o návrat k velkému sportuJustin Gatlin byl několik let v depresi. Jak sám sportovec později připustil, už neměl o čem snít. Během tohoto nejtěžšího období přestal trénovat, v noci plakal a opakovaně přemýšlel o sebevraždě, protože si uvědomil beznadějnost situace.

Návrat k velkému sportu

Justin Gatlin
Poté, co prošel nepříjemnými okamžiky v životě, dokázal zkrátit období nezpůsobilosti. Gatlin měl to štěstí, že se v roce 2010 vrátil na běžecký pás.

Sportovec měl nadváhu, cítil se zaujatýveřejný přístup a měl docela vágní vyhlídky. Již první starty ukázaly, že Justin je daleko od rekordmana, který se podíval na začátek své kariéry. Sportovec nejenže nevyčerpal 10 sekund na stometrovou vzdálenost, ale po dlouhou dobu se nemohl přiblížit indikovanému indikátoru. Gatlin byl však odhodlán postupovat. Za tímto účelem sprinter podstoupil přísnou dietu a při získávání jeho formy mu pomáhal uznávaný specialista v oblasti biomechaniky Ralph Mann, který byl součástí ústředí lékařských sborů národního atletického týmu Spojených států.

Díky vývoji speciálního programutréninky, zaznamenávání závodů na vysokorychlostní videokameru a následná analýza chyb, se v průběhu let Gatlinovy ​​ukazatele začaly zlepšovat. Na olympijských hrách 2012 sprinter ukázal třetí výsledek a mistrovství světa 2013 v Moskvě mu přineslo stříbrnou medaili. V roce 2015 si Justin Gatlin vytvořil osobní rekord s během na 100 m za 9,74 sekundy. V atletice se tedy vedle již uznávané světové sportovní hvězdy Usaina Bolta objevil další potenciální šampion. V srpnu 2016 se však Gatlin stal pouze stříbrným medailistou z olympijských her v Riu na vzdálenost 100 metrů a podlehl Lightning Boltovi.

Na závěr

Dnes pokračuje 34letý Justin Gatlinúčastnit se největších světových atletických soutěží. Jak sám sportovec poznamenává, plně odpověděl na minulé chyby, odpykal si trest a je připraven jít kupředu. Po návratu do velkého sportu nebyl sprinter nikdy odsouzen za užívání nelegálních drog, a to navzdory četným dopingovým testům.