/ Anzor Boltukaev: obtížná kariéra čečenského zápasníka s freestyle

Anzor Boltukaev: obtížná kariéra čečenského freestyle wrestlera

А.Boltukaev je považován za jeden z nejsilnějších zápasníků freestyle v kategorii do 97 kg. Vyhrál bronz na mistrovství světa, vítězství na mistrovství Evropy. Po náročné obtížné soutěži s nejsilnějšími zápasníky kategorie těžké váhy neměl příležitost často se účastnit největších soutěží, ale v roce 2016 se mu podařilo prorazit do závěrečného turnaje olympijských her v Riu, kde prohrál v počátečních fázích.

Dlouhý start

Anzor Adamovič Boltukaev se narodil v roce 1986 ve městě Grozny. Chlapcovo dětství se časově shodovalo s těžkým obdobím v životě Čečenské republiky, v podmínkách vojenských operací nebyl čas na sport.

Boltukaev Anzor
Nicméně, stejně jako všichni severokaukazští kluci, miloval boj a strávil hodiny v tělocvičně.

Anzor Boltukaev patří do tohoto typusportovci, kteří odhalí svůj talent pozdě. Na mistrovství světa juniorů v roce 2006 zaujal dvacetiletý sportovec pouze šesté místo a zdálo se, že pro mnoho odborníků je nekompromisní. Za pár let však čečenský zápasník ve svém vývoji učinil obrovský skok a na ruském šampionátu 2008 se mu podařilo získat bronzovou medaili.

Poté však následuje pokles výsledků.To lze zaznamenat jen neustálým hitem v cenách na prestižním turnaji „Ramzan Kadyrov's Cup“. Musím říci, že soutěž o hmotnost až 97 kg v ruském národním týmu pro freestyle byla zvlášť intenzivní. Sportovec z Grozného byl nucen soutěžit s olympijským šampionem v Athénách, Hadzhimuratem Gatsalovem, silným bojovníkem Abdusalamem Gadisovem. Ve stínu těchto velkých mužů bylo obtížné se přihlásit.

Návrat

Anzor Boltukaev se živě vzpomínal až v roce 2013. Získal vynikající formu, ostře jednal a po přijetí provedl příjem.

freestyle
Mistrovství Ruska v roce 2013 se pro něj stalo zvlášť důležitým turnajem, protože podle výsledků soutěží bylo složení národního týmu určeno pro cestu na mistrovství světa.

Oblíbenými byli nesporní vůdci - KhadzhimuratGatsalov a Abdusalam Gadisov však Anzor vyšel ze stínu legendárních sportovců a bez sebemenší úcty k úřadům s jistotou přišel na obě cesty na zlato.

Poté, co se stal mistrem země, získal čečenský bojovníkPrávo účastnit se mistrovství světa v Maďarsku. Zde ho předjelo nepříjemné zranění. Anzor protáhl slabiny a nemohl jednat ve stejném duchu jako na ruském šampionátu. Přesto neopustil Budapešť bez medaile a stal se bronzovým medailistou mistrovství světa.

Druhá kampaň za tituly

Téměř dva roky se Anzor Boltukaev zotavoval.po nepříjemném poškození a nemohl ukázat slušné výsledky. V roce 2016 však byl schopen připomenout odborníkům a fanouškům jeho existence.

Na Grand Prix pojmenované po Ivanovi Yaryginovi ho hodně přivedlos nejúžasnějšími zápasníky: museli se střetnout s Američany Jackem Warnerem a Kyleem Snyderem, kteří vlastnili olympijské a světové tituly. Čečenský bojovník však jednal s inspirací, byl agresivní a ovládal koberec a porazil oba hrozivé soupeře.

Poté odešel na mistrovství Evropy 2016 ve stavu jednoho z hlavních favoritů.

Boltukaev Anzor Adamovich
Za hlavní konkurenty se považoval olympijský vítěz Sharip Sharipov, vítěz londýnských her Valery Andreytsev, gruzínský Elizbar Odikadze.

Když dosáhl finále, Anzor Boltukaev se setkal přesně s Valery Andreitsevem, kterého dokázal překonat v rovném a hořkém boji a stal se prvním evropským šampionem v životě.

Zvláštní význam pro něj byl národnímistrovství toho roku, protože teprve poté, co vyhrál tento turnaj, měl sportovec šanci jít na olympijské hry. Velmi jasný, ale nestabilní bojovník jednal s jistotou a ve finále za jednu minutu porazil titul Khadzhimurat Gatsalov, který měl na svém účtu zlato olympijských her a pět vítězství na světových šampionátech.

První olympiáda

Na olympijských hrách 2016 Anzor Boltukaevpatřil mezi hlavní favority turnaje a byl ve skvělé kondici. Připravenost dalšího silného bojovníka však byla lepší. Již ve finále 1/8 se čečenský zápasník setkal s olympijským medailistou Valerijem Andrejevem. Anzor už ho porazil na předchozích turnajích, ale ten večer byl ukrajinský sportovec silnější a vyřadil Rusa ze soutěže.

Posledním velkým turnajem pro Boltukaev dnes bylo mistrovství Evropy 2017 v Srbsku. Na turnaj přišel ne v nejlepší formě, ale díky své povaze a zkušenostem se mu podařilo dosáhnout finále.

Čečenský bojovník
Čekal ho nový problém - mezerameniskus. Je docela těžké se vypořádat s vážným zraněním kolene, ale odvážně se pokusil pracovat až do konce a přežil celou bitvu, prohrál s tureckou Rizou Yildirim.