/ / Patinatorul rus "Golden" Fyodor Klimov: biografie, carieră sportivă, viață personală

Patinatorul rus „de aur” Fedor Klimov: biografie, carieră sportivă, viață personală

Fedor Klimov este un celebru patinator rusesc. Este campion olimpic, câștigător al campionatelor mondiale și continentale. Cântă în tandem cu Ksenia Stolbova.

biografie

Fedor Klimov s-a născut în septembrie 1990ani în Leningrad. Mama viitorului campion olimpic a lucrat ca antrenor la o școală locală de patinaj artistic, așa că nu este surprinzător faptul că de la vârsta de patru ani băiatul a început să studieze și în această secțiune.

Până la vârsta de 16 ani, Klimov era un singuratic,și performanța cu succes la diferite competiții pentru copii și tineri. Pe lângă victoriile din etapele Cupei Rusiei, a fost inclus în echipa națională (sezonul 2007/2008).

În paralel cu antrenamentul și competiția, tânărul patinator a reușit să învețe bine la școală, de la care a absolvit cu o medalie de argint.

Patinatorul artistic Fyodor Klimov

Carieră sportivă

Din 2007, Fedor Klimov este un patinator,performând în patinaj în perechi. La început, partenerul său a fost Maria Chashchina, dar acest duet nu a obținut rezultate excelente. Apoi Klimov a patinat cu Alexandra Malakhova. Au devenit de două ori câștigători ai premiilor la etapele Cupei Rusiei.

În februarie 2009, noul partener al lui Klimova devenit Ksenia Stolbova, iar acest duet a devenit în curând unul dintre cei mai puternici din patinajul artistic. Deja în primul sezon comun, au câștigat campionatul juniorilor din Rusia și au ocupat locul al treilea în campionatul mondial de tineret.

Dar cuplul nu avea de gând să se oprească larealizat. În 2010, duetul Klimov / Stolbova a câștigat din nou campionatul național de juniori, precum și două etape ale Marelui Premiu. La campionatul mondial de tineret, au devenit al doilea.

2011 a adus noi titluri patinatorilor.Datorită refuzului perechii Smirnov / Kawaguchi de a concura la Campionatul European, Fedor Klimov și partenerul său au primit dreptul de a-și reprezenta țara la acest turneu la nivel de adulți. Debutul a fost mai mult decât reușit - duo-ul a câștigat medalii de bronz în campionatul continental. În plus, cuplul a devenit al doilea în campionatul rus.

Fedor Klimov și Ksenia Stolbova au început sezonul preolimpic cu un nou antrenor - Nina Moser. Pregătirile pentru Jocurile de acasă au avut loc într-un mod îmbunătățit, deoarece speranța mare a fost pusă pe perechea lor.

Viața personală a lui Fedor Klimov

Jocurile Olimpice triumfale de acasă

La Jocurile Olimpice de la Sochi, câțiva FedorKlimov / Ksenia Stolbova nu a dezamăgit speranțele tuturor fanilor ruși. Au patinat un program gratuit excelent, arătând cel mai bun rezultat în rândul tuturor participanților. Acest lucru le-a permis să adauge 10 puncte la pușculița echipei naționale a Rusiei, care în cele din urmă a devenit câștigătoarea olimpiadelor în competiția pe echipe. În competiția individuală, cuplul a câștigat medalii de argint.

După Jocurile Olimpice, duetul vedetă nu a încetinit. Au invitat un nou regizor, Nikolai Morozov, care l-a ajutat pe Klimov și Stolbova să-și facă spectacolele mai spectaculoase și provocatoare din punct de vedere tehnic.

Patinatorii au început sezonul cu mare succes. După două victorii în etapele seriei Grand Prix, perechea Stolbova / Klimov a devenit de două ori câștigătoare a campionatului rus.

Duo-ul a început sezonul 2015/2016 cu un joc foarte dificilstandardele tehnice ale programului. Klimov și Stolbova sunt primul cuplu din lume care a finalizat cascada 3-3-2. În partea finală a Marelui Premiu, i s-a acordat un scor de 154,6, care a scăzut doar puțin peste recordul mondial stabilit de duetul de patinatori artistici Trankov / Volosozhar.

Fedor Klimov

Din păcate, accidentarea lui Klimov nu i-a dat cupluluicântă la Campionatul European. Recuperarea s-a prelungit timp de patru luni, dar în aprilie 2016, la Campionatele Mondiale de la Boston, perechea Ksenia Stolbova / Fedor Klimov a ieșit din nou pe gheață.