/ / Cupa Intercontinentală

Cupa Intercontinentală pe fotbal

În fotbalul modern există o marenumărul de trofee diferite pentru care concurează echipe de la diferite niveluri. În fotbalul de club, Liga Campionilor este considerată cel mai prestigios turneu, în timp ce echipele concurează cel mai activ între ele în Cupa Mondială. Cu toate acestea, fotbalul nu se limitează la aceste două turnee, sunt multe și o mare varietate de trofee pe care o echipă le poate primi. Și în acest caz vom vorbi despre Cupa Intercontinentală. Veți afla cât timp a fost ținut, care este esența sa și, de asemenea, cine a câștigat-o cel mai des. În plus, veți afla despre ce este Cupa Intercontinental Beach Soccer și cât de diferită este aceasta.

Ce este

cupa intercontinentala

Cupa Intercontinentală este un turneu carea avut loc din 1960 până în 2004 între cele două cluburi. Unul dintre ei a fost câștigătorul Ligii Campionilor Europeni, despre care a fost deja menționat mai sus, iar celălalt a fost câștigătorul Cupei Libertadores. Copa Libertadores este un analog al Ligii Campionilor din America de Sud, în care se stabilește care dintre cluburi este cel mai puternic de pe teritoriul acestui continent. Astfel, Cupa Intercontinentală este un mic turneu format dintr-un singur meci, iar în cadrul acestui turneu se decide care fotbal este mai puternic într-un anume an, sud-american sau european.

Istoricul turneului

cupa intercontinentala de fotbal pe plaja

Cupa Intercontinentală de Fotbal se desfășoară din1960, totuși, este de remarcat faptul că în primii douăzeci de ani a fost format din două meciuri, dar din 1980 formatul turneului a fost schimbat, iar echipele au început să joace nu două, ci un singur meci. Primul campion în 1960 a fost Real Madrid, care l-a învins pe uruguayanul Peñarol cu ​​un scor total de 5:1. Deja de anul viitor, imperfecțiunea sistemului a devenit vizibilă. În primul meci, portughezul Benfica a câștigat împotriva lui Penarol, dar în al doilea meci a câștigat clubul uruguayan. Drept urmare, a trebuit să jucăm un al treilea meci, decisiv, în care uruguaienii au smuls victoria. Totuși, trei meciuri dintr-un turneu care este departe de a fi cel mai prestigios au fost prea mult, motiv pentru care formatul nu a durat atât de mult. Primul club care a câștigat trofeul în 1980 în noul format a fost Nacional Uruguayan, care a învins-o pe engleza Nottingham Forest.

Ultimul câștigător al Cupei Intercontinentalea devenit clubul portughez Porto, care în 2004 a învins clubul columbian Once Caldas la penalty-uri. Cele mai titrate cluburi din acest turneu sunt trei reprezentative sud-americane și două europene. Vorbim de clubul argentinian Boca Juniors, de echipele uruguayene Penarol și Nacional, precum și de italianul Milan și spaniolul Real Madrid. Toate aceste echipe au câștigat cupa de trei ori în istoria turneului.

Sfârșitul cupei

Cupa Intercontinentala

Deja în 2000 a devenit clar căCupa Intercontinentală de Fotbal își pierde din popularitate și se îndreaptă spre declin. Apoi, pentru prima dată, a avut loc Campionatul Mondial de Cluburi, care a inclus reprezentanți nu doar ai celor mai puternice două confederații continentale. Drept urmare, acest turneu a câștigat popularitate, iar Cupa Intercontinentală a încetat să mai existe. Cu toate acestea, după cum am menționat mai sus, acest turneu nu se desfășoară numai în fotbalul clasic. Există și un astfel de turneu de fotbal pe plajă. Cupa Intercontinentală de acolo este o competiție puțin diferită și merită să vorbim separat.

Trofeu de fotbal pe plajă

cupa intercontinentală de fotbal pe plajă

Ce este diferit la acest turneu când vine vorba dedespre fotbalul pe plajă? Cupa Intercontinentală în acest caz este complet diferită. În primul rând, nu se desfășoară între cluburi, ci între echipe naționale. În al doilea rând, nu este atât de nesemnificativ. Dimpotrivă, este considerată a doua ca prestigiu după Campionatul Mondial. Acestea sunt caracteristicile fotbalului pe plajă. Cupa Intercontinentală este un turneu relativ tânăr, se desfășoară doar din 2011. Astfel, s-a jucat doar de cinci ori.

Cine se dovedește a fi cel mai puternic din acest turneu?Pentru ce este faimos fotbalul pe plajă? Cupa Intercontinentală a fost câștigată pentru prima dată de echipa braziliană, învingând echipa iraniană. La al doilea turneu, echipele Rusiei și Tahiti s-au ciocnit în finală, iar rușii au ieșit învingători. Ei au arătat că sunt una dintre cele mai bune națiuni care joacă fotbal pe plajă. Cupa Intercontinentală a fost apoi câștigată din nou de Brazilia, urmată de Iran. De ambele ori în finală echipele au jucat împotriva rușilor, care nu au putut repeta realizarea din 2012. Cu toate acestea, Rusia știe cu adevărat să joace fotbal pe plajă - Cupa Intercontinentală a fost câștigată de această echipă în următorii doi ani. Și de ambele ori echipa braziliană a fost învinsă. După cum puteți vedea, Cupa Intercontinental Beach Soccer este foarte diferită de ceea ce se desfășoară în fotbalul mare.