/ / Atletul Ilya Shtokalov. Canotaj și canotaj

Sportiva Ilya Ștokalov. Caiac și canotaj

Sportivul rus Ilya Shtokalov vâsleșteo face de mult timp. Este bine cunoscut de amatorii acestui sport și de specialiști. Participant la multe campionate mondiale și europene și câștigător al competițiilor naționale.

ilya shtokalov canotaj

biografie

Ilya Anatolyevich s-a născut în 1986, la 1 septembrie. Locul de naștere a fost un mic sat din regiunea Leningrad numit Pobeda.

Copilăria lui Ilya a fost cea mai obișnuită.Până la vârsta de 10 ani, a jucat fotbal, a urcat în copaci și a fugit prin curți. La vârsta de 11 ani, profesorul de educație fizică a școlii le-a arătat tipului competiții pe apă, iar Ilya Shtokalov s-a îndrăgostit imediat de canotaj.

Dar în sat exista o singură secțiune în care mergeau la schi iarna și canotaj vara. La un moment dat, tânărul s-a gândit: nu ar trebui să ia schiul în serios? Dar pofta de apă și căldură a copleșit totul.

Nikolay Sergeev a devenit primul antrenor al Iliei. Sub conducerea sa, tipul a început să arate primele rezultate. După 4 ani, Shtokalov și-a părăsit casa pentru a deveni un atlet profesionist.

Cariere în primii ani

Prima victorie a lui Ilya Shtokalov în caiaca câștigat Campionatele Mondiale de juniori în 2003. Un an mai târziu, a urmat victoria la Campionatul European de juniori. În 2006 a luat aurul european la turneul de tineret.

2007 a fost marcat de aderarea la ranguriechipa națională. A urmat prima participare la campionatul mondial pentru adulți din Ungaria. Rezultatul a fost locul cinci la o distanță de 1 km, ca parte a unei echipe de 4 persoane.

Următorii câțiva ani au trecut constantse încălzește și începe, unde Ilya a dat rezultate bune. 2009 i-a adus lui Shtokalov locul trei la Campionatul European de la Brandenburg. După aceea, sportivul a performat mai mult în cursele individuale de caiac și canoe. Ilya Shtokalov, după 2 ani, a ajuns pe linia de sosire pe locul patru la competițiile din Europa, iar campionatul mondial din Ungaria s-a încheiat pe locul șase pentru el.

Sport mare

Performanțele de succes ale sportivului au dus lafaptul că Ilya Shtokalov, în canotaj, a apărat culorile steagului său natal la Jocurile Olimpice din 2012. Competițiile au avut loc în capitala Marii Britanii. În cursa de 1000 de metri, Shtokalov a reușit să ajungă cu multă dificultate în etapa finală a competiției. Cu toate acestea, atunci averea s-a îndepărtat de sportiv și a ocupat doar locul 8.

Patru ani mai târziu, la Rio de Janeiro, Ilya a avut norocMai Mult. A terminat pe locul patru la o distanță de 1 km și și-a considerat performanța de succes. La întoarcerea în patria sa, vestea bună a devenit cunoscută - Shtokalov a primit medalia de bronz a olimpiadelor. Acest lucru s-a datorat faptului că dopajul a fost găsit la al treilea sportiv moldovenesc. Dar toată lumea consideră această victorie mai mult decât meritată.

Ilya Shtokalov a participat și la canotajUniversiada în 2013, care a avut loc la Kazan. Rezultatul său a fost locul 3. În același an a concurat la Cupa Mondială din Germania și a ajuns al patrulea și al cincilea la distanțe de 0,5 și respectiv 1 km.

Acum sportivul este membru al clubului sportiv Dynamo. Locuiește cu familia în St. Petersburg.

Pentru Ilya Shtokalov, canotajul este sensul vieții. După ce și-a finalizat cariera, intenționează să instruiască tineri canoești.

ilya shtokalov caiac și canotaj

Fapte despre sportivi

1. Pentru serviciile sale în sport în 2013, Ilya a primit o felicitare de la președintele Federației Ruse.
  2. Soția sportivului este din orașul Krasnodar. S-au întâlnit la Szeged la Campionatul European. Acum soția sa și-a încheiat cariera sportivă și este gospodină.
  3. Ștokalov este căpitanul Gărzii Naționale Ruse.
  4. Sportivul are studii superioare. A absolvit Academia de Cultură Fizică din Moscova.
  5. Pe lângă N. Sergeev, antrenorii lui Shtokalov au fost Y. Kostyuchenko, V. Loginov și K. Popov.
  6. Piragistul consideră complexul din Krylatskoye cel mai bun stadion de apă din Europa.
  7. În timpul liber, Ilya se bucură de ciclism montan. De asemenea, îi place să cucerească pârtii înzăpezite pe un snowboard.