/ / Ciclistul Chris Froom: biografie

Ciclistul Chris Froom: biografie

Chris Froome a câștigat Turul Franței de trei ori și a terminat pe locul doi în Vuelta spaniolă de trei ori, consolidându-și statutul de unul dintre cei mai de succes cicliști moderni.

Sportivul originar din Kenya este pentru al săupatrie, până în 2008 a primit permisiunea de a vorbi pentru Marea Britanie. Așa că a început colaborarea de succes cu echipa britanică, pentru care a câștigat bronzul în cronometrul de la Olimpiada de la Londra din 2012 și a repetat acest rezultat la Rio de Janeiro patru ani mai târziu.

Alte aspecte importante ale carierei lui Frum sunt10 victorii în turneele majore neincluse în Marele Tur, inclusiv trei în Criterium du Dauphin, două în turneele Romandia și Oman și campionatul în competițiile Criterium International, Vuelte Andalucía și Herald San Tour.

Chris Froom: biografie

Chris s-a născut pe 20 mai 1985.în capitala Keniei, Nairobi din familia lui Clive și Jane Frum. A început să facă curse cu bicicleta în timp ce locuia în Africa de Sud. Un al 17-lea loc credibil în cursa 2006 a jocurilor Commonwealth din Melbourne a dezvăluit talentul său unui public larg. Curând în 2007, a semnat primul său contract profesional cu echipa Konika Minolta din Africa de Sud.

Sezonul de debut al sportivului, care a inclus participarea laTurul Marii Britanii, în 2008, a dus la un contract cu o echipă profesională continentală din eșalonul secund al Uniunii Internaționale a Ciclistilor Barloworld, cu care a participat pentru prima dată la Turul Franței în iulie și a ocupat locul patru în Herald Sun Tour în octombrie. .

Martie 2009Frum a obținut prima sa victorie profesională în etapa a doua a Giro del Capo din Africa de Sud și a ajuns pe locul 32 în primul său Giro d Italia, după care a semnat un contract cu noua echipă Team Sky pentru a participa la sezonul său de început din 2010 .

Chris Froom și-a arătat capacitățile prin luarea în considerareCronometrul național britanic a ocupat locul doi, pierzând în fața lui Bradley Wiggins, al cincilea la Jocurile Commonwealth-ului din Delhi și al nouălea la Tour du Var din Franța, înainte de a face o descoperire în sezonul 2011 la Vuelta Spania.

Chris Froom

Pașii spanioli

Здесь Крис Фрум (велогонщик) выиграл a treia etapă de 17 munte și ca urmare a clasamentului general a fost pe locul doi. Acesta a fost cel mai bun final al său la Vuelta, ceea ce a reiesit realizarea lui Robert Millar. Sportivul a devenit singurul britanic care a ocupat locul doi pe Marele Tur în acea perioadă.

Froom a fost membru al echipei din Marea Britanie, carel-a ajutat pe Mark Cavendish să câștige campionatul mondial în cursa de grupă. El a venit al treilea la Turul de la Beijing înainte de anul 2012 de neuitat atât pentru călăreț însuși, cât și pentru ciclismul britanic în general.

После победы на седьмом участке гонки «Тур де Franța ”Froome și-a îmbrăcat scurt tricoul unui lider pentru a-l ajuta pe Wiggins să devină primul britanic care a câștigat un eveniment celebru. A terminat pe locul doi, iar echipa britanică pentru prima dată în istorie a câștigat un premiu pe podiumul acestei prestigioase curse.

În același sezon, Froom a primit o medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Londra, pierzând aurul la Wiggins și a terminat pe locul patru la Vuelta.

Ciclistul Chris Froom 2016

Primul triumf

Dovedindu-se la cursa de scenă, Froom la începutul anului 2013Domnul .. a fost într-o formă excelentă: a câștigat Turul Oman, a fost pe locul doi în Tirreno Adriatico, a câștigat la Criterium International, Criterium du Dauphine și Tour Romandy înainte de a participa la cea mai prestigioasă lume ciclistă din Franța.

O cerere serioasă pentru campionat a fost făcută dupăcâștigând a opta etapă în Ax 3 Domaines, când a devenit liderul cursei și a arătat o mare călătorie, afirmând primul loc până la Paris cu victorii pe legendarul Mont Ventoux și 17 secțiuni.

Frum spera la un rezultat buncompetiții din Yorkshire în 2014, dar, din păcate, căderea în etapa a cincea a afectat planurile sale, deși a încheiat puternic sezonul, arătând un al doilea rezultat la „Vuelta Spaniei”.

Chris Froom Tour de Franța 2016

O altă victorie

Chris nu a dezamăgit 2015 - a câștigat cursaRuta del Sol în Spania și Criterium du Dauphine în ajunul Turului Franței. O finalizare puternică la cea de-a treia etapă a „Mur de Yui” din Belgia i-a permis lui Frum să pună tricoul galben al liderului pentru scurt timp. După ce Tony Martin a ieșit din luptă, britanicii au redobândit-o pe a șaptea întindere și nu au decolat până la Paris, demonstrând dominanța, inclusiv victoria de la Pierre-Saint-Martin.

Chris Froom este un ciclist care a dedicat anul 2016 încercării de a se alătura companiei de elită care a câștigat Turul Franței de trei ori. A început de la primul loc în turul Soarelui Herald.

Ciclistul Chris Frum

A treia victorie la Le Tour de France

Chris Froom Tour de Franța 2016a câștigat, poate, în cea mai interesantă luptă din cariera sa. A câștigat decisiv în secțiunea a opta a competiției, după ce s-a împrăștiat la coborârea de pe muntele Col de Peiresurd, a primit un tricou de lider galben, pe care nu l-a decolat până la Paris, deși nu fără momente dramatice. La etapa 12, membrul echipei Sky Sky a intrat în Richie Port și Bauke Mollema după ce spectatorii au forțat bicicleta să se oprească. Froome a pierdut timpul, iar coechipierul său din Marea Britanie, Adam Yates, și-a îmbrăcat scurt tricoul galben până când oficialii au recuperat timpul lui Chris, permițându-i să mențină conducerea asupra celor nouă site-uri rămase.

La Rio de Janeiro, Frum a câștigat al doileaMedalia olimpică, repetând propria sa realizare în bronz în cronometrul de la Londra în urmă cu patru ani, după locul 12 în cursele curse de drum.

Ajunsi in Spania pentru a participa la "Vuelta", unuldintre cele mai dificile și mai interesante Grand Tour din ultimii ani, Chris a luptat în condiții egale cu vechiul său rival Nairo Quintana, câștigând trei etape, inclusiv contra-cronometru în echipă și a pierdut primul loc, terminând pe locul doi pentru a treia oară în cariera sa sportivă.