/ Анзор Болтукаев: трудна кариера на чеченски борец за свободен стил

Анор Болукаев: неспокойна кариера на чеченски свободен борец

А.Болтукаев е считан за един от най-силните борци за свободен стил в категория до 97 кг. Той е спечелил бронза на Световната купа, победа в европейското първенство. След като издържа на тежката конкуренция с най-силните борци от тежката тежка категория, той нямаше възможността често да се явява на най-големите състезания, но през 2016 г. успя да пробие на финалния турнир на Олимпийските игри в Рио, където загуби в ранните етапи.

Продължителен старт

Анзор Адамович Болтукаев е роден през 1986 г. в град Грозни. Детството на момчето съвпадна с труден период в живота на Чеченската република, в условията на военни операции нямаше време за спорт.

Болтукаев Анзор
Въпреки това, като всички момчета от Северния Кавказ, той обичаше двубоя и прекарваше часове във фитнеса.

Анзор Болтукаев принадлежи към този типспортисти, които разкриват таланта си късно. На Световното първенство за юноши през 2006 г. двадесетгодишният спортист зае едва шесто място и изглежда безперспективен за много специалисти. За няколко години обаче чеченският борец направи квантов скок в развитието си и успя да получи бронзов медал на руското първенство през 2008 година.

След това обаче, последван от спад в резултатите.Може да се отбележи само постоянен удар в наградите на престижния турнир „Купата на Рамзан Кадиров“. Трябва да кажа, че конкуренцията в теглото до 97 кг в руския национален отбор по борба по свободен стил беше особено интензивна. Спортистът от Грозни бе принуден да се състезава с олимпийския шампион на Атина Хаджимурат Гацалов, силен боец ​​Абдусалам Гадисов. В сянката на тези големи момчета беше трудно да се представят.

връщане

Анзор Болтукаев ярко си припомни само през 2013 година. Той вкара отлична форма, действа остро и провежда прием след прием.

свободен стил
Шампионатът на Русия през 2013 г. се превърна в особено важен турнир за него, тъй като според резултатите от състезанията съставът на националния отбор беше определен за пътуване до световното първенство.

Фаворитите бяха безспорните лидери - ХаджимуратГацалов и Абдусалам Гадисов обаче Анзор излезе от сянката на легендарните спортисти и без най-малкото уважение към властите уверено измисли и двамата по пътя си към златото.

След като стана шампион на страната, чеченският боец ​​получиПравото на участие в Световната купа в Унгария. Тук той беше изпреварен от неприятна контузия. Анзор протегна слабините си и не можеше да действа в същата вена, както в руското първенство. Независимо от това, той не напусна Будапеща без медал, ставайки бронзов медалист на световното първенство.

Втората кампания за заглавията

Почти две години Анзор Болтукаев се възстановяваше.след неприятни повреди и не можеха да покажат достойни резултати. Въпреки това през 2016 г. той успя да напомни на специалисти и фенове за неговото съществуване.

На Гран При на името на Иван Яригин жребии го доведохас най-грозните бойци: трябваше да се сблъска с американците Джак Уорнър и Кайл Снайдер, които притежаваха олимпийските и световните титли. Но чеченският боец ​​действаше с вдъхновение, беше агресивен и доминираше на килима, побеждавайки и двамата страховити съперници.

След това той отиде на Европейското първенство през 2016 г. със статута на един от основните фаворити.

Болтукаев Анзор Адамович
За основни състезатели се смяташе олимпийският шампион Шарип Шарипов, победителят в игрите в Лондон Валери Андрейцев, грузинецът Елизбар Одикадзе.

Достигайки до финалите, Анзор Болтукаев се срещна именно с Валери Андрейцев, когото успя да преодолее в равна и ожесточена борба, като стана първият европейски шампион в живота си.

От особено значение за него беше националниятшампионат през същата година, тъй като само като спечели този турнир, спортистът получи шанс да отиде на Олимпийските игри. Много ярък, но нестабилен борец действаше уверено и на финала за една минута победи титуляра Хаджимурат Гацалов, който имаше за своя сметка златото на Олимпиадата и пет победи на световните първенства.

Първа олимпиада

На Олимпиадата през 2016 г. Анзор Болтукаевкласира се сред основните фаворити на турнира и беше в страхотна форма. Готовността на друг силен боец ​​обаче беше по-добра. Още на етапа на 1/8 финал чеченският борец се срещна с олимпийския медалист Валери Андрейцев. Анзор вече го победи на предишни турнири, но същата вечер украинският спортист беше по-силен и нокаутира руснака от конкуренцията.

Последният голям турнир за Болтукаев днес беше Европейското първенство през 2017 г. в Сърбия. Той дойде на турнира не в най-добрата форма, но поради характера и опита си успя да стигне до финалите.

Чеченски боец
Тук го очаква нова беда - пропасттаменискус. Доста е трудно да се справим със сериозна контузия в коляното, но той смело се опита да работи докрай и оцеля през цялата битка, като загуби от турската Риза Йълдъръм.