/ / 1994 Олимпийски игри: игри, когато руският отбор по хокей не заема никакво място

Олимпиада 1994 г.: игри, когато руският отбор по хокей не зае никакво място

Олимпийските игри в Лилехамър през 1994 г. са 17 вексметка. В него взеха участие около 1737 спортисти от 67 държави. В 12 вида спорт бяха изиграни 61 комплекта медали. Трябва да се отбележи, че Олимпийските игри през 1994 г. бяха организирани две години след последната щафета. Това беше направено, за да се разделят навреме зимните и летните олимпийски игри.

Олимпийските игри през 1994 г.

Дебют на отбори от бившия СССР

За първи път спортисти от разпадащия се СССРизпълнявани като отделни отбори. Може да се каже, че това беше техният дебют. Но заслужава да се отбележи, че руският отбор показа отлични резултати. Тя успя да спечели огромен брой златни награди - 11 броя. В резултат на това Русия спечели първо място в отборното класиране. По отношение на общия брой получени медали отборът загуби само от домакините на олимпийските игри, норвежците - разликата беше 3 награди, 26 до 23.

Почти цялото злато е взето от руснаците и презфигурно пързаляне. При мъжете на единично пързаляне - Алексей Урманов, Евгений Платов и Оксана Грищук - в надпреварата между танцови двойки. Заслужава да се отбележи и вниманието на още двама победители в игрите, а това е Екатерина Гордеева със Сергей Гринков. Сред жените победата спечели представител на съветската школа, която преподаваше фигурно пързаляне - и това е Оксана Баюл, украинка.

Хокей на Олимпийските игри 1994

Биатлон и ски

Олимпийските игри през 1994 г. бяха запомнени с отлично представянебиатлонисти. Руският национален отбор блесна с умения и особено Сергей Чепиков, който успя да спечели спринта. Женският отбор също спечели щафетата, докато мъжете спечелиха сребро, губейки първо място от германките. Олимпийските игри през 1994 г. също връчиха злато на Сергей Тарасов за успешно завършеното състезание от 20 км.

Заслужава да се отбележи, че се показа перфектно иски женски отбор. В резултат на тази олимпиада Любов Егорова стана трикратна шампионка на игрите - успя да спечели петкилометровата надпревара с класически ход, както и състезанието на 15 километра по системата на Гундерсен. Сред мъжете в този спорт отлично се показа Бьорн Дейли от Норвегия, който получи сребро и две златни. Олимпийските игри през 1994 г. бяха запомнени от спортисти от Узбекистан, защото за първи път взеха златен медал.

Брой медали и награди

Какъв беше резултатът за участницитеОлимпиада 1994? Русия води в класирането по медали (по брой златни награди). Като цяло Норвегия заема първото място. Германия е на трето място с разлика от два медала. След това Италия, САЩ, Южна Корея и др. Австралия е на последно място - тя получи само два бронзови медала.

Обърнете внимание на Финландия - отот рейтинговия списък, или по-скоро долната му част, изглежда най-достойно, тъй като състезателите успяха да спечелят пет бронзови медала, както и един сребърен. Над тях стои само Беларус и това е така, защото те спечелиха два сребърни медала.

Класиране на медалите от Олимпийските игри 1994 г

Хокей на Олимпийските игри през 1994 г

Струва си да се отбележи, че националните отбори на държави като напрЧехия, Русия и Словакия, дебютират на Олимпийските игри същата година. За съжаление руските хокеисти в тази категория останаха без медали. На полуфиналите състезателите не успяха да заобиколят шведите. В мача за третото място руснаците загубиха от финландците, като загубиха от националния отбор с съкрушителен резултат - 4:0.

Трябва да се отбележи, че хокейният мач от тази годиназапомнени дълго време. Наистина, за първи път в историята на предишните Олимпийски игри финалният мач между Канада и Швеция завърши с дузпи. Факт е, че с повече от минута преди края на мача състезателите от Швеция успяха да изравнят резултата. Затова те назначиха серия от престрелки. В тях шведите показаха ненадминатото си майсторство. Така за първи път от почти 75 години участие в Игрите шведският национален отбор спечели златото. И руският национален отбор също остана без медали за първи път в историята на съветския хокей.