/ Турнир от Големия шлем. Турнири по тенис

Турнир от Големия шлем. Тенис турнири

Тенисът е много популярен игрален спорт,което печели все повече сърца на фенове по целия свят. Почти всеки от нас е чувал фразата „голям шлем“, а в същото време в главите ни възникнаха асоциации с тениса.

тенис турнири

Какво е турнир от Големия шлем?

Големият шлем е най-важното тенис събитие в света и се състои от четири състезания:

1. US Open - откритото първенство на Съединените американски щати.
  2. Ролан Гарос - Открито първенство на Франция.
  3. Открито първенство на Австралия - Откритото първенство на Австралия.
  4. Уимбълдън - Открито първенство на Великобритания.

Турнирът от Големия шлем 2014, подобно на турнирите от последните години, се провежда в следния календарен ред:

1. Мелбърн, Австралия - януари, твърд съд.
  2. Париж, Франция - май-юни, шпакловка.
  3. Уимбълдън (предградие на Лондон), Великобритания - юни-юли, тревна площ.
  4. Ню Йорк, САЩ - август-септември, твърди повърхности.

В случай, че спортист успее да спечели и в четирите турнира по тенис, той става собственик на Големия шлем.

Характеристики на тези турнири

Известно е, че името е най-известният турнир втой получи своя тенис благодарение на бридж, игра на карти, в която този термин се разбира като "пълен успех". Основната му характеристика е символиката на наградата за победа, която няма материален компонент.

Тенис турнири от тази поредица на сингъл и двойкиРангът на мъжете се играе за победа в три сета. В първите четири сета с резултат 6: 6 се играе тай-брейк, в който, за да спечелите, трябва да спечелите 7 гола, при условие че се постигне разлика от два гола с противника. В петия сет се нуждаете от предимство пред врага в два гейма. Изключение е US Open, където тай-брейк също се играе в петия сет в случай на равенство на показателите.

тенис турнир

Спечелването на турнир от Големия шлем се счита за най-многопримамлива цел за всеки професионален тенисист. Това може да се постигне само чрез събиране на четири титли на победителя в едни и същи ръце в края на един сезон. Спортист, който успее в това, става собственик на тази престижна титла за съответната година. Основната трудност при постигането на тази цел е, че на всяко първенство се използват различни материали. Така се проверява истинското умение на тенисист.

История на произхода и развитието

Най-старият турнир от поредицата е Уимбълдън,което се проведе за първи път при мъжете на сингъл през 1877г. И вече през 1881 г. в Нюпорт се проведе US Open. Във Франция за първи път се провеждат международни състезания през 1891 г., но статутът на шампионата им е присвоен още през 1925 г. Най-младият е Australian Open, който датира от 1905 година. Всички тези турнири започнаха като аматьори, а първият турнир от Големия шлем, в който участваха професионални играчи, беше първенството на Франция през 1968 г.

1. Открито първенство на Австралия

турнир от Големия шлем

Най-големият австралийски тенис турнир еОткритото първенство на Австралия, което се нарича Australian Open. Според календара първият турнир от поредицата се провежда в Мелбърн в парк, специално проектиран и изграден за състезания по тенис. На двадесет хектара Мелбърн Парк има 24 игрища с твърда повърхност. Повече от 500 хиляди зрители присъстват на мачовете всяка година.

Състезателят, който печели мъжки сингълтурнир, се присъжда купа, кръстена на известния австралийски тенисист от началото на ХХ век Норман Брукс (Norman Brookes Challenge Cup). В турнира за жени основната награда е купата Daphne Akhurst, многократна победителка на Australian Open (Daphne Akhurst Memorial Cup).

Освен това има състезания на двойки за мъже и жени, както и турнири за младежи и ветерани.

2. Роланд Гарос

Турнир от Големия шлем 2014

Тенис турнир, проведен във Франция,се нарича "Rolland Garos" (Открито първенство на Франция). Тези състезания се провеждат на глинени игрища, които могат да побират до 15 хиляди зрители (основните игрища са Филип Чатрие и Сузана Ленглен). Общият брой на кортовете, участващи в турнира, е осемнадесет, но основните мачове се играят на три.

На френското първенство сред професионалните тенисисти се раздават награди на сингъл и на двойки за мъже и жени, както и сред млади мъже и ветерани.

3. Шампионат на Уимбълдън

Най-известният и също богат на традиции е британският турнир по тенис Уимбълдън първенство, който получи името си от предградието на Лондон.

Характеристика на този турнир е билковиятповърхността на кортовете, което е сериозен показател за професионализма на играчите, а също така изисква старателна грижа, косене и поливане. Общият брой игрища е деветнадесет, основните мачове се играят на три корта - централен, първи и втори.

Голям тенис турнир Уимбълдън първенствохарактеризира се с консерватизъм, който се изразява в зачитане на традициите и специалния състезателен етикет, които остават практически непроменени от първите британски първенства. Тук се обръщат към жените с „госпожа“ и „госпожица“, а победителката се представя със сребърен поднос. Към мъжете се обръщат строго по фамилиите си, а победителят получава награда от позлатено сребро. Също така, участниците в състезанието се поднасят с местни ягоди със сметана.

Регламентът на турнира предвижда неженени жени и мъже, двойки за жени, мъже и смесени състезания, както и състезания за момчета и ветерани.

4. US Open

Финален турнир от Големия шлем по тениссе провежда в Ню Йорк в Националния тенис център на USTA. Броят на съдилищата, обслужващи състезанието, е осемнадесет. Всички са с твърдо покритие. Наречени след победителя на US Open стадион Артур Аш, трибуните на главния корт могат да приемат над 22 000 зрители.

Според правилата на турнира, както и в британското първенство, има сингли за жени и мъже, двойки за жени, мъже и смесени състезания, както и състезания за момчета и ветерани.

Кой управлява Големия шлем?

В цялата история на турнира от Големия шлем не толкова спортисти успяха да победят. Списъкът бит по бит е както следва:

Съществува и концепцията за Големия шлем в кариерата, което означава победа и в четирите турнира, но в различни години.

Златен Голям шлем - върхът в кариерата

Още по-значимо постижение е ЗлатотоГолемия шлем, което е нематериална награда за спортист, спечелил всички турнири от Големия шлем и Олимпийските игри. Към днешна дата списъкът на победителите в Големия шлем е както следва:

тенис турнир от Големия шлем

Рекорди на турнира

Повечето победи в състезанияШвейцарецът Роджър Федерер има голям шлем. Общият брой спечелени турнири е седемнадесет, включително седем победи на шампионата на Уимбълдън, пет на US Open, четири на Australian Open и един на Rolland Garos.

Също така, следните тенисисти имат повече от десет победи:

1. Пийт Сампрас - 14 триумфа
  2. Рафаел Надал - 12 победи.
  3. Рой Емерсън - 12 победи.
  4. Бьорн Борг - 11 победи.
  5. Родни Лейвър - 11 победи.

Основният рекордьор сред жените - Маргарет СмитСъдебна зала. Тя спечели 24 турнира от Големия шлем (11 пъти в Австралия, 5 пъти във Франция и САЩ, 3 пъти във Великобритания). Стефи Граф не изостава много с 22 победи, от които 4 - в Австралия, 6 - във Франция, 7 - на кортовете на Великобритания и 5 - в САЩ.

Турнирът от Големия шлем е едно от най-популярните състезания на нашето време, чието съзерцание е неописуемо удоволствие.