/ / Велика награда Сингапура, Формула 1: стаза и статистика

Велика награда Сингапура, Формула 1: стаза и статистика

Велика награда Сингапура Формуле 1 једна је одфазе краљевских вуча и одржава се сваке године у последњих 10 година. Прва трка у југоисточној Азији одржана је 2008. године. У другој половини двадесетог века трке су извођене на територији републике, али нису биле део Формуле 1. Од 1961. до 1965, пре него што је Сингапур стекао независност, раса се звала Велика награда Малезије. Стаза је затворена 1973. године након фаталне несреће.

Прати

Пут Гранд Прик-а Форула 1 у Сингапуру је положенулице земље. Сама стаза носи назив „Марина Баи“. Јединствен је по томе што је прва урбана краљевска линија у Азији. Велика награда Сингапура прва је фаза у историји Формуле 1 која се одржава ноћу под вештачким осветљењем.

формула Гранд Прик Сингапура

Залив Мирина постала је четврта после Интерлагоса,Тркачка стаза „Истанбул Парк“ и „Иас Марина“, која се вози супротно од казаљке на сату. Минимална брзина у завојима је 100 км / х, а максимална 300 км / х.

Конфигурација стазе се променила два пута:у 2013. и 2015. години. До 2012. године рекорд у трци држао је возач Феррарија Кими Раикконен. Након промене руте 2013. године, најбоље време круга на трци поставио је Себастиан Веттел из Ред Булл тима. Такође је постао аутор записа у квалификацијама за Велику награду Формуле 1 у Сингапуру. После промена у конфигурацији стазе, које су направљене 2015. године, најбржи је поново постао немачки Фетел, који је већ играо за Феррари.

2008 год

Дебитантска етапа у Сингапуру започела је 26. септембра 2008. године са бесплатним тренингом, а сама трка се одржала 28. септембра у 20:00 по локалном времену. Гран при је био 800. у историји трке.

Најбоље време током квалификационих трчањанаступио је Бразилац Фелипе Масса из Феррарија. На другом месту је био Луис Хамилтон из Мекларена-Мерцедеса. Раикконен и Кубица су изборили право старта из друге линије према резултатима квалификација.

Током првих 13 кругова није билобез већих промена. Међутим, несрећа у којој је учествовао Нелсон Пикует значајно је утицала на исход Гранд Прик-а Формуле 1 у Сингапуру. Возач Реноа намерно је срушио свој аутомобил, због чега је сигурносни аутомобил излетео на стазу. Ово је омогућило заосталима да сустигну групу вођа.

формула 1 сингапур гранд прик несрећа

Фернандо је искористио несрећуАлонсо. Захваљујући раном заустављању, Шпанац се попео са 15. на 5. место, а онда му је извучена јама помогла да постане вођа и коначно победник трке. Масса, који је водио на тркама, прво је рано стартовао из бокса, зграбио црево за гориво и изгубио важне секунде, а затим је добио казну, након чега је изгубио све шансе за бодове. Ницо Росберг је такође добио десет секунди пенала, који је на крају завршио на 2. линији. Бронза Велике награде Сингапура припала је Луису Хамилтону.

година 2009

Велика награда Сингапура 2009четрнаеста етапа сезоне. Према резултатима квалификација, мотку је освојио Британац Луис Хамилтон, који је годину дана раније успео да освоји бронзану медаљу на овој стази. Себастиан Веттел кренуо је из друге линије у трци, изгубивши пола секунде од противника. 3. и 4. позицију према резултатима квалификационих трка заузели су Немац Ницо Росберг и Аустралијанац Марк Веббер. Пре почетка недеље Барицхелло је кажњен, а Хеидфелд је дисквалификован.

Трку је победио Левис Хамилтон.Водио је 57 кругова, изгубивши 1. место у току трке само једном током пит стопа. Друго место у циљу заузео је Немац Тимо Глоцк из Тојоте, а трећи Фернандо Алонсо, који је постао аутор најбржег круга. Шпанац је 56. круг завршио за 1: 48,24 минута.

Укупна ситуација након Велике награде Сингапураније се битно променио. Британац Буттон је остао лидер, заузевши 5. место у трци. У купу конструктора, Бровн-Мерцедес је и даље био на врху.

2010 год

Поле позиција освојена на Гранд Прик-у 2010Фернандо Алонсо, возећи 3. квалификациону сесију за 1: 45,39 мин. Друго место заузео је Себастијан Фетел. На 3. и 4. линији су Британац и саиграчи Левис Хамилтон и Јенсон Буттон.

формула 1 квалификација за Гранд Прик Сингапура

На крају трке славио је победуФернандо Алонсо, који је стартовао са првог места, остваривши другу победу у три трке у Сингапуру. Фетел је изгубио од Шпанца за мање од 0,3 секунде, а његов саиграч Марк Вебер био је на трећем месту.

После фазе, вођство у купу конструкторапојачан тимом Ред Булл Реноа. У појединачној конкуренцији Марк Вебер задржао је прву линију, а Фернандо Алонсо је захваљујући победи и повлачењу са дистанце Луиса Хамилтона заузео друго место победивши Британца. Фетел и Батон су такође променили места.

Три "године Фетела"

У 2011., 2012. и 2013. години само је један пилот, Себастијан Фетел, славио победу на Великој награди Сингапура. Победио је сва три пута као возач Ред Булл Реноа.

Немац је 2011. освојио пол позицију.Други на основу квалификација био је његов саиграч Марк Веббер. На другој стартној линији су Буттон и Хамилтон - двојица Британаца из МцЛарен-Мерцедеса. Према резултатима недељне трке, аутор најбољег круга (1: 48,454 мин) Јенсон успео је да освоји сребро, замењујући места са Вебером, а Хамилтон је завршио на 5. месту, изгубивши једну позицију од Фернанда Алонса.

формула 1 сингапур Гранд Прик резултати

У 2012. години, Веттел је кренуо са треће позиције,али је на крају успео да постане први. Сребро је припало Буттону, који је такође одиграо 2 позиције, а Алонсо је узео бронзу. Шпанац је такође напредовао за 2 места у протоколу. Због проблема са хидрауликом и мењачем, Малдонадо и Хамилтон, који су стартовали са другог, односно првог места, нису успели да заврше трку.

Годину дана касније, Себастиан Веттел је поново освојио пол позицију иније одустао од вођства у недељној трци. Иза њега, Алонсо је завршио са тридесет секунди заостатка, освојивши 5 позиција. Бронза је припала Кимију Раиконену. Ницо Росберг, који је био други у квалификацијама, изгубио је неколико места и у циљу на корак од бронзе. Гросјеан, који је почео као трећи, био је принуђен да се повуче због проблема са мотором. Из истих разлога, Марк Веббер је завршио ниско, дозволивши вођи трке да заобиђе себе за 1 круг.

година 2014

Сингапурска ауто трка је седма у историјиФормула 1. Прва места у квалификацијама заузели су саиграчи из Мерцедеса Левис Хамилтон и Ницо Росберг. Британац је освојио пол позицију, док је Немац завршио други, преко 1 секунде у гостима. На другој стартној линији су друга два саиграча. Били су то Даниел Риццардо и Себастиан Веттел, који су представљали Ред Булл Феррари.

Резултати Гранд Прик Сингапура Формуле 1

Киша је пала уочи трке, али није било стартабило је судара. Већ на првом пит стопу, Ницо Росберг, који је требало да промени волан, није могао да напусти боксеве. Хамилтон је освојио злато на Великој награди Сингапура са најбржим кругом у трци. Сребро је припало Фетелу, а Рикарду је остала бронза. Победа је Британцу омогућила да заобиђе Росберга у појединачној конкуренцији, док је Рикардо остао на трећем месту.

2015 године

Позорница је постала тринаеста у сезони и осма у целиниисторија Гранд Прика Формуле 1 у Сингапуру. Трка се одржала средином септембра. Победник суботњих квалификација био је возач Феррарија Себастиан Веттел. Немац је успео да се избори за пола секунде Данијела Рикарда, који је заузео друго место, и његовог саиграча Кимија Раиконена, који је завршио на трећем месту. Комшија финског возача на старту био је Рус Даниил Квиат, који је показао најбоље време током прве сесије.

Формула 1 Сингапур Гранд Прик трка
У циљу су прва три спортиста остала безпромене, а руски возач је пао на шесто место, пропустивши Валттерија Боттас-а и Ницо Росберга. Због проблема са мењачем, Фернандо Алонсо и Јенсон Буттон нису успели да стигну до циља; Нико Хулкенберг је упао у несрећу; Хамилтон и Масса су сишли са стазе.

Резултати Велике награде Формуле 1 у Сингапуру нисунаправио посебне промене ни у појединачној класификацији, ни у шалици конструктора. Хамилтон је наставио да води са великом разликом од Росберга, док је у тимској конкуренцији Мерцедес задржао велико вођство над Ферраријем.

2016. године

Велика награда Сингапура 2016. - 15. етапаФормула 1. Квалификације је изборио Ницо Росберг. Други је био Даниел Риццардо. Његов саиграч Мак Верстаппен завршио је на 4. месту. Левис Хамилтон седи између два возача Ред Вингс-а. Због кршења правила, Фетел је изгубио 25 позиција.

формула 1 сингапур гранд прик

Као и 2015. године, прва три места урезултати квалификација остали су непромењени након завршетка трке. Дакле, Росберг је освојио злато, Риццардо сребро, а Хамилтон бронзану медаљу. Највећи напредак постигао је Себастијан Фетел. Немац је успео да се подигне са 22. места на 5., одигравши 17 позиција. Најбоље време круга показао је Рикардо - 1: 47,187 мин.

2017. године

Тренутно последња Велика награда Сингапураодвијала се од 15. до 17. септембра. Према резултатима квалификационе сесије, штап је припао немачком возачу екипе Феррарија Себастиану Фетелу. Његов партнер Кими Раикконен завршио је на 4. месту. Између два пилота Сцудерије били су возачи Ред Булла Верстаппен и Риццардо, који су заузели 2. односно 3. место.

Према резултатима Велике награде Формуле 1 у Сингапуру, победапрославио Левис Хамилтон. Управо је он постао аутор најбржег круга (1: 45,008 мин). На подијум се успео попети и Даниел Риццардо. Аустралијанка је трећи пут заредом освојила сребрну медаљу на Великој награди Сингапура. Бронза је припала Валлетери Боттас.