/ / Ukraińska łyżwiarka figurowa Alisa Agafonova: biografia i kariera sportowa

Ukraińska łyżwiarka figurowa Alisa Agafonova: biografia i kariera sportowa

Alisa Agafonova - słynny ukraiński łyżwiarz figurowy, który gra w reprezentacji Turcji. Z powodzeniem występuje na mistrzostwach świata i kontynentów, została laureatką Zimowej Uniwersjady.

Informacje biograficzne

Alisa Agafonova urodził się w styczniu 1991 roku w jednym znajwiększe miasta Ukrainy - Charków. Dziewczyna przyszła na łyżwiarstwo figurowe w wieku sześciu lat, kiedy trenerzy dziecięcy Vladimir Leonovich i Larisa Barats zwrócili uwagę na przedszkolaka.

Alisa Agafonova łyżwiarka figurowa

Po kilku latach ciężkiego treningu Agafonova zaczęła wykazywać dobre wyniki, aw wieku 10 lat zdołała zająć trzecie miejsce w juniorskich mistrzostwach Ukrainy.

Kariera sportowa

Od najmłodszych lat Alisa Agafonova pokazała się na lodziedoskonały poziom artyzmu. Słynna choreografka Ludmiła Filippovna Kurinskova przekonała dziewczynę, by spróbowała tańczyć na lodzie, a ona się zgodziła. Dzięki swojemu uderzającemu wyglądowi i charyzmie Alice była w stanie w pełni ujawnić swój talent w tego typu łyżwiarstwie figurowym.

Pierwszym partnerem ukraińskiego sportowca byłutalentowany Dmitry Dun. Ta para taneczna została uznana za najbardziej obiecującą na Ukrainie. Alisa i Dmitry zostali mistrzami kraju w swojej grupie wiekowej, wzięli udział w mistrzostwach świata juniorów, a także w końcowej części młodzieżowego Grand Prix.

W sezonie 2009/10 para rozpadła się z powodu serii złych występów.

Alisa Agafonova - łyżwiarka figurowa reprezentacji Turcji

Po zerwaniu z Dmitrijem Dunem sportowiec szukał nowego partnera. Niestety, łyżwiarstwo figurowe na Ukrainie niezbyt spopularyzowany, więc Alice wyjechała do USA. Tutaj w końcu znalazła nowego partnera - samotnego łyżwiarza Alpera Uchara.

łyżwiarstwo figurowe na Ukrainie

Pod przewodnictwem słynnej rosyjskiej trenerki Natalii Dubovej para grająca dla Turcji zaczyna brać udział w różnych międzynarodowych zawodach.

W 2011 Alisa Agafonova a Alper Uchar zostają srebrnymi medalistamiZimowa Uniwersjada w Erzurum. Trzy lata później para miała okazję po raz pierwszy reprezentować Turcję w łyżwiarstwie figurowym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Pomimo tego, że duet Uchar-Agafonov zajął skromne 22. miejsce na igrzyskach, prawie wszyscy światowi eksperci wypowiadali się o nich dobrze.

Rok po igrzyskach olimpijskich 2014 para taneczna zajmuje 12. miejsce na Mistrzostwach Europy, a 16. na mistrzostwach świata, najbardziej udany był występ na Pucharze Nestleya, gdzie Alisa Agafonova a Alper Uchar zajął drugie miejsce.

Para taneczna rozpoczęła sezon 2015/2016 od turniejuw niemieckim Nebelhorn, gdzie zajęli trzecie miejsce pod względem wyników programu krótkiego, ale ostatecznie zajęli piąte miejsce. W październiku duet wygrywa tak prestiżowe turnieje jak NRW Trophy i Denkova-Stavitsky Cup z doskonałymi wynikami.

Przymusowa relokacja do USA

Pod koniec 2015 roku z powodu wybuchu epidemiiz konfliktu rosyjsko-tureckiego tańcząca para Uchar-Agafonova została zmuszona do opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej, gdzie trenowała z Aleksandrem Żulinem. Ich nowym miejscem zamieszkania był Stanford w Stanach Zjednoczonych, gdzie duet współpracuje z nowymi mentorami - Azeliką Krylovą i Pasquale Kamerlengo.

Alisa Agafonova

Z nowym programem para Alper Uchar - AlisaAgafonova ponownie zajęła 12. miejsce na mistrzostwach kontynentalnych w Bratysławie, powtarzając tym samym swój najlepszy wynik. Niestety występ na Mistrzostwach Świata okazał się porażką - duet taneczny nie mógł zakwalifikować się do darmowego programu.

W tym sezonie para rozpoczęła aktywne przygotowania.na Igrzyska Olimpijskie 2018. Biorą udział w etapach Grand Prix, osiągając bardzo przyzwoite wyniki. Na turnieju w Tallinie w Estonii tancerze reprezentujący Turcję zajęli czwarte miejsce, a na konkursie Ice Stars w stolicy Białorusi zdobyli srebro.