/ / Sergej Rožkov: fotografija, biografija

Rozhkov Sergej: fotografija, biografija

Rozhkov Sergey - poznati ruski biatlon,svjetski i europski prvak, višestruki pobjednik Svjetskog kupa. Jedan od predstavnika zvjezdanog sastava nacionalnog tima. Vrhunac njegovog uspjeha bio je krajem 90-ih - početkom 2000-ih.

Početak karijere

Rozhkov Sergej
Sergej Rozhkov rođen je u Murmansku 1. travnja 1972. godine. Nakon škole upisao je arktičko državno sveučilište u Murmansku.

Od 12. godine počeo se zanimati za skijanje i sportoveu starijoj dobi napokon je došao na biatlon. S 24 godine postaje član ruske reprezentacije. 1995. prvi put je otišao na Svjetski kup. Debi za Rozhkova etapa je u švedskom Östersundu u pojedinačnoj utrci. Sergey Rozhkov samouvjereno vodi utrku za debitanta i završava je na 15. mjestu.

Već sljedeći start donio je sportašu prviulazak u najbolju desetoricu Svjetskog kupa. U sprintu Rozhkov zauzima 7. mjesto. Prošavši još tri etape, biatlonc održava ukupno 8 utrka i trenerski štab je uključen u sastav za Svjetsko prvenstvo.

Prva medalja

Sergej Rožkov biatlon
Godine 1996. natjecanje je održano na njemačkomRuhpolding. Upravo je na ovom svjetskom prvenstvu sportaš pokazao senzacionalno uspješan rezultat. Sergej Leonidovich Rozhkov sudjeluje u ekipnoj utrci zajedno s iskusnijim Viktorom Maygurovom, Vladimirom Drachevom i Pavelom Muslimovim. Danas je ova vrsta biatlona uklonjena iz glavnih početaka. Posebnost utrke je što svi sportaši odlaze na daljinu odjednom. Na cilju, udaljenost između voditelja i posljednjeg u timu ne smije prelaziti 50 metara ili 15 sekundi. U protivnom, momčad dobiva kaznu minute.

Ruska momčad bila je uspješna u utrci,napravi samo 2 promašaja. Međutim, Bjelorusi su pucali bez pogreške. Stoga je Sergej Rožkov osvojio samo srebrnu medalju. Konačni zaostatak iznosio je nešto više od 32 sekunde.

U prvoj fazi Kupa nakon Svjetskog prvenstva, Rozhkov ostvaruje svoju prvu pobjedu. U svojoj pojedinačnoj utrci s potpisom je prvi koji je završio.

Istina, kraj te sezone pokazao se mutnim.Nakon prve pobjede, Sergej Rozhkov prvo je stigao 50. u sprintu, a u sljedećoj fazi u austrijskom Hochfiltsinu postao je 45. u pojedinačnoj utrci i 36. u sprintu.

Kao rezultat, u toj sezoni Rozhkov je imao 13 utrka Svjetskog kupa, postigao je 122 boda, zauzevši 13. mjesto.

Pobjede kupa

Sergej Rožkov biografija
Rozhkov je sljedeću sezonu proveo manje uspješno,tri puta se popeti na postolje, zauzevši uvijek treće mjesto. Taj rezultat postignut je u štafeti u Holmenkollenu, ekipnoj utrci u Ruhpoldingu i pojedinačnoj utrci u Antholzu u Italiji. Na kraju sezone, Sergej Rozhkov zauzeo je 19. mjesto. Biatlonci su u sljedećoj sezoni nastupili znatno uspješnije. Pobijedio je u štafeti u finskom Kontiolahtiju, a sezonu je završio na 10. mjestu.

Zlatna sezona

Rozhkov Sergej Leonidovich
Najuspješnija sezona za Rozhkova bila je sezona 2004/2005. U gotovo polovici utrka u kojima je sudjelovao popeo se na postolje. Počeo je s brončanom medaljom u štafeti u Beitostolenu u Norveškoj.

Rozhkov je otišao na start 30 utrka, stvarno pobijeditibio u stanju samo jednom. Biatlonka je dobila Victoria u sprintu u talijanskoj Cesani San Sicario. Sedam puta osvajao je srebrne, a 6 puta brončane. Na kraju sezone Rozhkov je postigao 656 bodova, postajući peti u ukupnom poretku Svjetskog kupa.

Te sezone izgubio je samo od sunarodnjakaSergej Čepikov, treći je bio Francuz Rafael Poiret, drugi - Nijemac Sven Fischer, a pobijedio je sjajni Norvežanin Ole Einar Bjoerndalen. Za Rožkova je nastup na ovom Svjetskom kupu bio najuspješniji u njegovoj karijeri.

Debiti na Olimpijadi

Fotografija Sergeja Rozhkova
Kao i kod svakog sportaša najznačajnijiolimpijske igre postale su konkurencija Rožkovu. Prvi put biatlonci su uspjeli doći na ovaj sportski festival 2002. godine. Sportski forum održan je u američkom Salt Lake Cityju.

Sergej je postao punopravni član ruske reprezentacijeRozhkov. Biografija mu je dopunjena s još jednom značajnom stranicom. Kao sportaš prve momčadi, Rozhkov je počeo nastupom u pojedinačnoj utrci. Dobro je radio na svim linijama, ne dopustivši niti jedan promašaj. Međutim, značajno je izgubio od svog rivala. Treba samo reći da je prvak u ovoj disciplini na toj Olimpijadi, Norvežanin Ole Einar Bjoerndalen, dva puta promašio ocjenu. Rozhkov, nakon što nije primio niti jednu minutu penala, zauzeo je tek 12. mjesto. Konačni zaostatak bio je 2 minute 40 sekundi.

Sprint je postao sljedeća disciplina.Evo za Rožkova, sve se ispostavilo još gorim, čineći dosadne pogreške na vatri, do cilja je stigao tek 51. mjesto. Naravno, nisam računao na medalje u daljnjoj utrci utrke.

U potrazi za potjerom, Rozhkov je žurno krenuo,ali pogriješio je na prvom koraku. No, nakon što je jasno obradio tri preostala, uspio je značajno popraviti svoj konačni položaj, premjestivši se s 51. na 27. mjesto.

Konačni start bila je štafeta.Rozhkov je otrčao u drugoj fazi. Viktor Maygurov bio je prvi koji je prešao daljinu. Uvjerljivo prolazeći svoj segment staze, palicu je prenio Rožkovu u rangu vođe, ali Sergej nije uspio zadržati prednost. Prvo je zabio 2 penala kada je pucao sklon, zatim još jedan dok je stajao. Izgubio je svu prednost i palicu proslijedio svom suigraču Sergeju Čepikovu tek 5. mjesto. I Čepikov i Pavel Rostovcev, koji su ga pratili, također su pucali ne bez greške, promašivši 6 puta za dva. Rezultat - 4. mjesto reprezentacije u štafeti.

Olimpijske igre u Torinu

Još jednom, sportaš je uspio nastupiti na Olimpijskim igramanakon 4 godine u Torinu. Sergej Rožkov na ova natjecanja došao je ne u najboljoj formi. Fotografije sportaša nagovijestile su da sezona nije bila laka. U Svjetskom kupu biatlonac je imao samo jedno postolje - drugo u štafeti. Stoga je na Olimpijskim igrama sudjelovao u samo jednoj utrci - masovnom startu.

Konačni start Rožkova na Olimpijskim igramaigre su se održale 25. veljače 2006. Sergey je prva dva retka prošao bez grešaka, bez ijedne pogreške. Međutim, pucanje iz stojećeg položaja, kao što je često slučaj, iznevjerava sportaša. Promašivši jednom na trećoj i četvrtoj vatrenoj liniji, Rožkov se isključio s popisa pretendenta na visoko mjesto. Kao rezultat - tek 20. pozicija s zaostatkom od 1 minute 49 sekundi od pobjedničkog Nijemca Michaela Gricea.

Rožkov je sportsku karijeru završio 2008. godine. U posljednjoj sezoni u Svjetskom kupu imao je samo tri utrke.